Wycieczkowe wspomnienie - "a kapusta rzecze smutnie"...

2017-11-30

Już pierwszy śnieg za oknem, a klasy IIIa i IIIb ciągle wspominają wycieczkę do pobliskich Osin. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach z regionalizmu, których celem było pokazanie młodym ludziom, jak dawniej - u nas na Górnym Śląsku - przygotowywano się do nadejścia zimy. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o zbiórce warzyw i owoców, ich przechowywaniu oraz o przetworach, które dawniej z nich robiono. Kulminacyjnym punktem tego edukacyjnego wyjazdu było kiszenie kapusty. W barwny sposób, z opisem w gwarze śląskiej, ukazano kolejne etapy od główki kapusty do przykycia beczki z kapustą. Każdy z uczestników miał okazję samodzielnie poszatkować kapustę - pod czujnym okiem gospodyni z Osin. Po ciężkiej pracy dzieci ze smakiem spałaszowały pajdę chleba ze smalcem. Rozbawieni i weseli, z nowymi umiejętnościami, wszyscy wrócili do szkoły.