Regionalne historie z IIIa i IIIb...

2018-03-15

W środę 21 lutego 2018 r. klasy IIIa i IIIb wybrały się do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach - Osinach na kolejną lekcję regionalizmu na żywo.

Tym razem były to zajęcia pod hasłem ''W jaśku pióra – szkubaczki". Większość dzieci po raz pierwszy dowiedziała się i zobaczyła, w jaki sposób wykorzystuje się gęsie i kacze pierze. Prowadzące w bardzo ciekawy, a wręcz aktorski i humorystyczny sposób przybliżyły dzieciom zanikającą w Polsce i Śląsku tradycję „szkubania” pierza. W czasie zajęć praktycznych dzieci skubały pióra. Jak na pierwszy raz - niektórym poszło bardzo dobrze. Gęsim piórem i atramentem wykonały swoje wizytówki. Ubrudzeni zgodnie stwierdzili, że wolą jednak pióra na naboje. Największą atrakcją była jednak możliwość położenia się w starym drewnianym łóżku, czy na sienniku i przykrycie się cieplutką pierzynką. Sprawiło to dzieciom niesamowitą frajdę. Było to dla nich zupełnie nowe doznanie, w dobie dzisiejszej mody na kołdry antyalergiczne. Później przy wspólnej zabawie i śląskich przyśpiewkach każda z klas wykonała pracę plastyczną - gęś, którą dzieci zabrały ze sobą i udekorowały swoje sale lekcyjne.