Pocztówka z budynkiem starej szkoły (lewy górny róg) i nowej szkoły przed termomodernizacją w roku 2010 (prawy dolny róg)

By poznać przeszłość Szkoły Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Rybniku sięgnęliśmy do Kroniki Katolickiej Szkoły Powszechnej II w Niedobczycach przy kopalni „Siwka”. Materiał ten okazał się niezwykle cennym źródłem. Zapisane są tu ważne wydarzenia od czasu powstania szkoły – rok szkolny 1912/1913. Kronika ta jest pisana w języku niemieckim do roku szkolnego 1922/1923.

Jak podaje to źródło: "Decyzja o powstaniu szkoły zapadła w dniu 21 października 1909 roku. Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 5 listopada 1912 roku. Był to budynek okazały, dwupiętrowa budowla o spadzistym dachu wzniesiona została w stylu obecnie panujących wielkomiejskich pałacyków."

Należy podkreślić tu bardzo ważny fakt, że bogata historia szkoły łączy się w dwóch budynkach. Prawie 80 lat tradycji drzemie w tzw. starej szkole - budynku przy ulicy Górnośląskiej 108 (od 01 września 1990 roku do 31 sierpnia 2001 roku mieściła się tu Szkoła Podstawowa nr 33 w Rybniku, następnie do 2012 Gimnazjum nr 11 w Rybniku, obecnie nie pełni roli placówki edukacyjnej).

Nowa szkoła, ta w budynku przy ulicy Bocznej 17 na osiedlu Wojciecha Korfantego w Rybniku - Niedobczycach, rozpoczęła działalność edukacyjną 01 września 1986 roku.

Szkoła to nie bezduszne sprzęty i budynki. Jej oblicze tworzą konkretni ludzie. Do dynamicznego rozwoju Szkoły Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Rybniku - ponad wszelką wątpliwość - przyczynili się jej dyrektorzy: mgr Jerzy Pysz oraz mgr Marek Lipiński, który zarządzał nią do 31 sierpnia 2017 roku.