Samorząd uczniowski

SPRAWDZIAN Z WIEDZY O POLSCE NA WESOŁO

 Z okazji nadejścia pierwszych dni wiosny oraz 170. rocznicy śmierci Juliusza Słowackiego – patrona naszej szkoły – Samorząd Uczniowski zorganizował imprezę pod hasłem „Kocham Cię, Polsko!”.

Młodzież szkolna rywalizowała ze sobą w pięciu konkurencjach, w których uczniowie musieli się wykazać nie tylko wiedzą o Polsce i rodzimym języku, ale również znajomością polskich hitów muzycznych na przestrzeni lat, refleksem, sprawnością fizyczną i umiejętnością pracy zespołowej.

Nad prawidłowym przebiegiem imprezy oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwało jury w składzie: panie Sylwia Adamczyk i Agnieszka Kaźmierska.

Reprezentanci wszystkich klas prezentowali wysoki poziom przygotowania do konkursu, a rywalizacja do samego końca była niezwykle zacięta.

Ostatecznie na najwyższych miejscach uplasowali się kolejno:  

  I miejsce – klasa V c, 

 II miejsce – klasa VII b, 

 III miejsce – klasa V a. 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE!

Dziś, 8 marca, chłopcy dokładali wszelkich starań, aby ich koleżanki były uśmiechnięte i zadowolone. Dziewczęta od rana słuchały życzeń, otrzymywały  piękne kwiaty, słodkości oraz inne drobne upominki. Wszystko to z okazji przypadającego na ten dzień Święta Kobiet.

Samorząd Uczniowski również pamiętał o tym ważnym dniu i poświęcił mu okolicznościowe wydanie audycji radiowęzłowej. Nasi niezawodni radiowcy – Hania Tokarczyk oraz Franek Bryja – przedstawili  rodowód tego święta oraz  sposoby obchodzenia Dnia Kobiet na świecie. Nie zabrakło również podania  pomysłów na prezenty dla uroczych koleżanek. 

 Wszystkim nauczycielkom i uczennicom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

 

SZKOLNE OSTATKI!

Dziś, 5 marca, w naszej szkole po południu było gwarno i wesoło. To uczniowie klas IV-VI hucznie bawili się na ostatniej dyskotece szkolnej przypadającej przed Wielkim Postem.

Starsi i młodsi, chłopcy i dziewczęta tańczyli do znanych kawałków oraz brali udział we wspólnych grach i zabawach. Zwycięzcy wyszli z imprezy bogatsi o drobne upominki!

Zabawa z pewnością nie byłaby tak udana, gdyby nie pomoc najwspanialszej wodzirejki w szkole, czyli przewodniczącej Hani Tokarczyk, która pociągnęła do zabawy nawet najoporniejszych uczniów!

 Wszyscy zgodnie stwierdzili, że najlepsza impreza  jest w SP 22!

 

FINAŁ LOTERII WALENTYNKOWEJ

Tuż po feriach zimowych nastąpiło rozstrzygnięcie wielkiej, cieszącej się wśród uczniów dużą popularnością loterii walentynkowej.

Losowanie czterech zwycięskich kuponów przez członków Samorządu Uczniowskiego odbyło się w obecności samego pana Dyrektora Krzysztofa Sassa, zaś ogłoszenie wyników miało miejsce za pośrednictwem szkolnego radiowęzła.

Naszymi szkolnymi szczęśliwcami okazali się być:

 

 • Jakub Gigla (kl. ),
 • Daria Demska (kl. ),
 • Wiktoria Mucha (kl. V b),
 • Amelia Wojciechowska (kl. IV b).  

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Jednocześnie informujemy, że nagrodami w konkursie były karnety na 2-godzinne wrotkowe szaleństwo we Wrotkarni „Roller Cafe Club” w Rybniku.

 

SZKOLNE WALENTYNKI!

 

Z okazji zbliżających się WALENTYNEK Samorząd Uczniowski przygotował specjalne wydanie gazetki szkolnej.

W środku można było znaleźć miłosne życzenia, dowcipy oraz pomysły na wyjątkowe prezenty. Dużą popularnością cieszył się wywiad z najbardziej znaną parą w szkole, czyli z panem Dyrektorem Krzysztofem Sassem oraz jego żoną Beatą Sass.

Ponadto każdy, kto nabył gazetkę, mógł wziąć udział w loterii walentynkowej, której rozstrzygnięcie nastąpi niebawem.

Z okazji święta miłości wszystkim zakochanym życzymy samych radosnych chwil!

 

OKAZUJEMY DOBRE SERCE

 

W I półroczu Samorząd Uczniowski przyłączył się do wielu akcji charytatywnych, między innymi w rozprowadzanie cegiełek-kalendarzyków, których dochód przeznaczony został na rzecz Fundacji na rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty", w zbiórkę karmy dla podopiecznych rybnickiego schroniska dla zwierząt oraz w zbiórkę żywności w ramach akcji "Świąteczna Paczka dla Seniora".

 

 Serdecznie dziękujemy za wsparcie i okazane serce!

 

ŚWIĄTECZNE CIEKAWOSTKI Z CAŁEGO ŚWIATA,

CZYLI SZKOLNA AUDYCJA BOŻONARODZENIOWA

 

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji specjalną tematyczną audycję radiową. Nasi szkolni radiowcy – Hania i Franek – przybliżyli słuchaczom tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe obchodzone w różnych zakątkach świata.

Ciekawostki świąteczne przeplatane były kolędami i pastorałkami w kilku wersjach językowych. Szczególnie zapadła nam w pamięć orientalna wersja popularnej w Polsce kolędy Cicha noc.

Korzystając z okazji Samorząd Uczniowski życzy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

KOLĘDOWANIE Z SENIORAMI

20 grudnia Samorząd Uczniowski wraz z uczniami należącymi do szkolnego koła muzycznego odwiedzili pobliski Dom Opieki "Senior".

Przedstawili krótki świąteczny repertuar muzyczno-recytatorski. Deklamowane wiersze wywołały u odbiorców łzy wzruszenia, zaś do śpiewanych kolęd seniorowie głośno się dołączyli.

Na zakończenie wizyty przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli podopiecznym Domu Opieki bożonarodzeniowe życzenia oraz przekazali piękne, własnoręcznie wykonane przez uczniów kartki świąteczne.

 

KONKURS „BOŻONARODZENIOWA KARTKA DLA SENIORA”

 

W grudniu Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs na najładniejszą bożonarodzeniową kartkę z życzeniami. Wszystkie kartki trafią do rąk seniorów przebywających w pobliskim Domu Opieki „Senior” tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że ten skromny gest wywoła uśmiech na twarzy jego mieszkańców.

Po burzliwych naradach wśród klas I-III wyróżniono klasę I a, zaś w kategorii klas IV-VIII zwyciężyła klasa V b. Gratulujemy!

 

SŁOWACKI KOLĘDUJE Z DOBRYMI LUDŹMI

Dzień 12 grudnia upłynął w naszej szkole pod hasłem „Słowacki kolęduje z dobrymi ludźmi”.

Samorząd Uczniowski również wziął aktywny udział w tej imprezie. Nasze szkolne aniołki w osobach przewodniczącej szkoły Hani i jej przyjaciółki Julki rozprowadzały opłatki oraz sianko pod świąteczny obrus. Przybyli goście mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką było wykonanie pamiątkowej fotografii w specjalnie przygotowanej z tej okazji przez członków Samorządu  Uczniowskiego fotobudce.

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za wspólną zabawę oraz aktywne wsparcie działań charytatywnych oraz prac Samorządu Uczniowskiego!

W dobrych ludziach siła!

SZKOLNE MIKOŁAJKI

6 grudnia od rana w szkole panował świąteczny nastrój w oczekiwaniu na odwiedziny Mikołaja. Brak śniegu nie przeszkodził Świętemu i od pierwszej godziny lekcyjnej na korytarzach szkolnych słychać było dzwonek i charakterystyczny głos: „Ho, ho, ho!”.  To Mikołaj wraz ze swoją świtą: grzecznymi aniołkami i psotnymi diabełkami odwiedzał dzieci w klasach i wręczał im słodkie upominki.

 Uczniowie, aby godnie przyjąć gościa założyli najbardziej popularny atrybut Mikołaja, czyli czerwone czapki.

SETNA ROCZNICA

ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to niewątpliwie ważny powód do świętowania. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował tematyczną biało-czerwoną dekorację w korytarzu szkolnym. Po uroczystej akademii przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Dyrekcja i klasa VIII a złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poległych za ojczyznę przy ulicy Górnośląskiej.

SZKOLNY RADIOWĘZEŁ REAKTYWOWANY!

Pod koniec października, tuż przed Dniem Wszystkich Świętych członkowie Samorządu Uczniowskiego dołożyli wszelkich starań aby przywrócić do życia szkolny radiowęzeł. Dzięki wsparciu i pomocy samego Pana Dyrektora poznaliśmy chyba wszystkie tajemnice radiowej konsoli i niemal setki jej guzików i magicznych pokręteł.

Okolicznościowa audycja radiowa z okazji Dnia Wszystkich Świętych poprowadzona przez męską część tegorocznej Rady Samorządu Uczniowskiego – Franka Bryja i Maurycego Dworniczka – nie tylko przybliżyła uczniom wydarzenia historyczne, które pozostawiły na ziemiach polskich groby nieznanych żołnierzy, ale również uwrażliwiła uczniów na charakter i powagę dnia 1 listopada.

Dzięki tematycznej ścieżce dzwiękowej i recytacji okolicznościowych wierszy uczniowie z łatwoscią weszli w nastrój pełen zadumy, refleksji i pamięci.

 

PIERWSZE SPOTKANIE W RAMACH

„SZKOLNEJ AKADEMII FILMOWEJ” ZA NAMI!

Dnia 22 października 2018 r. miała miejsce uroczysta inauguracja cyklicznych spotkań uczniów klas V-VIII w ramach „Szkolnej Akademii Filmowej”. Szkolni miłośnicy kinematografii mogli w tym dniu poczuć się jak przysłowiowa ryba w wodzie.

 Nie tylko wzięli oni udział w projekcji kultowego filmu, ale również – niczym prawdziwi filmowi krytycy – w jego omówieniu pod okiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego – pani Magdaleny Świekatoń-Kolorz i pani Aldony Budny.

 A wszystko to w towarzystwie swoich szkolnych kolegów, mięciutkich kocyków i wygodnych poduszek. Ach, cóż to było za popołudnie!

SZKOLNA DYSKOTEKA Z ANDRZEJKOWYMI WRÓŻBAMI 

W czwartek, 29 listopada, w małej sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka szkolna połączona z wróżbami andrzejkowymi dla wszystkich chętnych uczniów z klas V-VIII

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00 i trwała do 18:00. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Szkolny – członkowie zadbali o dobry repertuar muzyczny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy wymyślone przez przewodniczącą Hanię. Choć frekwencja na dyskotece nie była stuprocentowa, to i tak można powiedzieć, że impreza się udała. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z uśmiechem wracali do domu.

Następnego dnia, 30 listopada, Samorząd Szkolny przygotował wróżby andrzejkowe dla klas I-IV. Dzieci chętnie uczestniczyły we wróżeniu, każde z nich chciało poznać swoją przyszłość przepowiedzianą przez nasze wspaniałe „czarodziejki" i „czarodzieja"!

KONKURS „PORTRET MOJEGO WYCHOWAWCY” ROZSTRZYGNIĘTY! 

W październiku odbył się konkurs międzyklasowy organizowany przez Samorząd Uczniowski na portret wychowawcy klasy skierowany do uczniów klas IV-VIII. 

Zadaniem każdej klasy było jak najwierniejsze odzwierciedlenie swego nauczyciela-wychowawcy na pracy formatu A3. Przy czym technika wykonania prac konkursowych była dowolna i zależna tylko i wyłącznie od inwencji twórczej

i wyobraźni uczniów danej klasy.

Ostatecznie, po żywiołowych (i niełatwych) obradach jury, zwyciężyła klasa VIII a z portretem pani Zuzanny Fojcik, II miejsce zajęła klasa V b, która przedstawiła panią Joannę Przybysz, zaś III miejsce zdobyła klasa V c, której wychowawczynią jest pani Beata Sass

Trzeba przyznać, że stopień podobieństwa znacznej części portretów do rzeczywistych osób przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

 Jeszcze raz gratulujemy talentu i oryginalnych pomysłów!

 

100 LAT NAUCZYCIELE I WSZYSCY PRACOWNICY SZKOŁY! 

Dzień Edukacji Narodowej to niewątpliwie okazja do złożenia najserdeczniejszych życzeń wszystkim nauczycielom

i pracownikom szkoły oraz podziękowania im za trud włożony w naszą edukację i wychowanie.  

W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Hanna Tokarczyk, Franciszek Bryja i Maurycy Dworniczek – wzięli czynny udział w uroczystej akademii z okazji DEN oraz złożyli życzenia Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom Szkoły. 

Zarząd Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej opracował również okolicznościowy

plakat z życzeniami, który jeszcze parę dni przed Dniem Nauczyciela ozdobił nasz szkolny korytarz. 

Kochani Nauczyciele i wszyscy Pracownicy Szkoły! Raz jeszcze dziękujemy za Waszą życzliwość, cierpliwość,

wysiłek i okazane serce. Jesteście wspaniali!

 

MISSION ACCOMPLISHED ... PLAN PRACY GOTOWY!

Końcówka września upłynęła nam pod znakiem wytężonej pracy oraz burzy mózgów. Cel? Opracowanie aktualizacji do Regulaminu SU i Planu Pracy SU na rok szkolny 2018/2019.

W czasie naszych codziennych spotkań, pod czujnym okiem pani Aldony Budny i pani Magdaleny Świekatoń-Kolorz – opiekunów SU w bieżącym roku szkolnym –udało nam się wypracować Plan Pracy SU, którego założenia (mamy nadzieję) spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych szkolnych kolegów oraz uatrakcyjnią ofertę szkoły.

 Tak więc – bądźcie z nami!  

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 w roku szkolnym 2018/2019

 

 Dnia 24.09.2018 r. odbyły się w naszej szkole Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone kolorową   

(i wyrównaną) kampanią wyborczą.

Decyzją uczniów - wyborców do Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019 należą:

§  Hanna Tokarczyk (kl. VI a) - przewodnicząca SU;

§  Maurycy Dworniczek (kl. VIII a) - zastępca przewodniczącej SU;

§  Franciszek Bryja (kl. VI b) - sekretarz;

§  Kinga Ciszek (kl. V c) - koordynator ds. uczniowskich.

 Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane głosy!

 

........................................................................................................................................................................

SAMORZĄD UCZNIOWSKI SP 22 w pigułce...


Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Rybniku działa zgodnie ze Statutem oraz Programem Wychowawczo-Profilaktycznym Szkoły.

Co roku wybieramy nowych przedstawicieli do Rady Samorządu Uczniowskiego spośród społeczności szkolnej w demokratycznych wyborach oraz uaktualniamy plan pracy Samorządu Uczniowskiego na dany rok szkolny, zgodnie z oczekiwaniami uczniów. Uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim biorą aktywny udział w organizacji szeregu konkursów, akcji i imprez okolicznościowych, które odbywają się na terenie szkoły.


Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

 • Całoroczny konkurs „Klasa na Medal” adresowany do uczniów klas IV-VII, w ramach którego wszystkie klasy II etapu edukacyjnego na przestrzeni 9 miesięcy w danym roku szkolnym rywalizują między sobą o zaszczytny tytuł „Klasy na Medal” w wielu ciekawych kategoriach oraz chętnie angażują się w organizowane w jego zakresie konkursy klasowe i indywidualne;
 • Wróżby andrzejkowe dla klas I-III i IV-VII;
 • Mikołajki szkolne;
 • Walentynki szkolne;
 • Szkolne obchody Święta Wiosny;
 • Święto patrona szkoły – Juliusza Słowackiego;
 • Szkolne obchody Dnia Ziemi;
 • Szkolny Dzień Dziecka i Dzień Sportu połączony z obchodami Dnia Europy;
 • Dyskoteki szkolne (z okazji Dnia Chłopaka, halloweenowe, andrzejkowe z wróżbami andrzejkowymi, karnawałowe, walentynkowe, z okazji Dnia Kobiet - w zależności od potrzeb uczniów);
 • i wiele innych.

Poza organizacją działalności kulturalnej i rozrywkowej Samorząd Uczniowski przeprowadza również wiele akcji charytatywnych, wspomagając różne fundacje:

 • Fundację na rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty" (udział w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty” – rozprowadzanie w szkole kalendarzyków - cegiełek);
 • Fundację PLUS-MED „Blisko Ciebie” z siedzibą w Rybniku (przeprowadzanie w szkole przedświątecznej zbiórki żywności dla starszych osób w ramach akcji charytatywnej „Świąteczna Paczka dla Seniora”);
 • Towarzystwo „Nasz Dom” (przeprowadzanie w szkole akcji "Góra Grosza");
 • Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku (zbiórka kocy i karmy dla zwierząt).

Na przestrzeni całego roku szkolnego Samorząd Uczniowski bierze również czynny udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek dla chorych dzieci z najbliższej okolicy. W ramach organizowanych konkursów, akcji i imprez okolicznościowych Samorząd Uczniowski chętnie współpracuje z biblioteką, świetlicą oraz higienistką szkolną.

NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO:

 • współpraca z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców,
 • czuwanie nad przestrzeganiem Praw Ucznia i Praw Dziecka,
 • reprezentowanie interesu uczniów podczas podejmowania decyzji w ich sprawach,
 • wypracowywanie norm poprawiających relacje, atmosferę i usprawniających pracę szkoły,
 • organizowanie działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej i rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły,
 • dbanie o mienie i porządek na terenie szkoły.

Decyzją uczniów - wyborców do Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/2018 należą:

 • Nicole Rduch (VIIa) - przewodnicząca SU;
 • Hanna Tokarczyk (Va) - zastępczyni przewodniczącej SU;
 • Maurycy Dworniczek (VIIa) - sekretarz;
 • Kamil Pasternak (Va) - koordynator ds uczniowskich;
 • Sebastian Gomolec (VIIa) - skarbnik.

 

Dnia 28.11.2017 Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną dla klas 4-7, a 30.11.2017 wróżby andrzejkowe dla klas 1-3. Dzieci chętnie uczestniczyły we wróżeniu, każde z nich chciało poznać swoją przyszłość przepowiedzianą przez nasze wspaniałe "czarodziejki" z Samorządu Uczniowskiego. Wymyślały również marzenia podczas rzucania grosika do wody. Zabawa była przednia...

Ministerstwo Edukacji Narodowej Miasto Rybnik Kuratorium Oświaty w Katowicach