Festyn rodzinny: "1918 powodów do Niepodległości"!

2018-06-09

08 czerwca - w to upalne i słoneczne popołudnie - Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała bieg masowy połączony z plenerowym festynem rodzinnym.

Zgodnie z tytułem wydarzenia staraliśmy się uczcić Niepodległą Polskę na wiele sposobów, pamiętając też o zbliżającym się osiemsetleciu Niedobczyc. Pomogli nam w tym zaproszeni goście: pan Wojciech Świerkosz Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika, pani Małgorzata Piaskowy Zastępczyni Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, pan Marek Lipiński Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy Niedobczyce, pan Adam Niespodziany Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Niedobczyce, pan Mirosław Górka Prezes KS Rymer oraz ksiądz proboszcz Dariusz Kreihs z Parafii pw. Matki Bożej Rózańcowej.

Punktualnie o 16.00 na miasteczko ruchu drogowego wjechały pojazdy zabytkowe z czasów II wojny światowej, dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Mężyka właściciela firmy Lubar (prywatnie miłośnika historii). Następnie dumnie wprowadzono flagę narodową i na boiskach popłynęły głośno wyśpiewane słowa: "Jeszcze Polska nie zginęła...". Kolejnym ważnym elementem był bieg masowy: "1918 powodów do Niepodległości". Z racji dużego zainteresowania -130 uczestników - podzielono na kategorie wiekowe. Wszyscy wylewali pot, aby uczcić Niepodległą - tak samo pan Wojciech Świerkosz i ksiądz proboszcz Dariusz Kreihs. Powstała niezwykła sztafeta pokoleń! Na mecie każdemu uczestnikowi zawieszono na szyi okolicznościowy medal, dla wielu pierwszy w życiu. Przy rozgrzewce pomógł nam pan Dariusz Krause z biegających "Radlinioków". Wydarzenie to przebiegło bez zakłóceń pod sprawnym okiem Rybnickiego Sztabu Ratownictwa (państwo Winniccy).

W dalszej części odbyły się: konkurs "Rysunek dla Niepodległej" (kredą na asfalcie), historyczna gra planszowa, spotkania z grupą miłośników historii w mundurach (formacji polskiej w wojsku niemieckim z I wojny światowej, powstańca wielkopolskiego,  stroju powstańca śląskiego) oraz pokaz strażacki OSP Popielów.

Oczywiście festyn był rodzinny, a więc nie mogło zabraknąć muzyki, a przede wszystkim tańca. Wystąpiły Formacja Taneczna Enigma (trzy grupy), mażoretki Astra (cztery grupy) oraz zespół Majery. Widzowie byli zachwyceni i oklaskiwali gwiazdy! O inne atrakcje sportowe zadbali nasi przyjaciele z BESTFIT. Dalej, zabawy z klaunem i dmuchańce, bańki mydlane, malowanie twarzy, warkoczyki, Bajkowa Kraina - wszystko dla naszej społeczności!

Smak ciasta, kawy, lodów, pachnącej grochówki i grilla dopełnił całości wrażeń... I nawet pogoda, pomimo burzowej prognozy, dostosowała się do rangi wydarzenia. Dziękujemy Radzie Rodziców i sponsorom, prosząc z niecierpliwością o więcej...

O imprezie przeczytasz też: https://www.rybnik.com.pl/fotogaleria,1918-powodow-do-niepodleglosci-festyn-rodzinny-w-niedobczycach,fot5-7-5551.html

Tu znajdziesz film podsumowujący to wydarzenie:"1918 powodów do Niepodległości"

Ministerstwo Edukacji Narodowej Miasto Rybnik Kuratorium Oświaty w Katowicach