Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

2021-03-17

Liczba Pi inaczej ludolfina jest na tyle wyjątkowa, że corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także w naszej szkole. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku. Obchody tego święta zapoczątkowali Amerykanie w 1988 roku.

W związku z tym dniem, uczniowie klasy VIa i VIb na zajęciach kółka matematycznego, odgrywali scenki związane z tematyką ludolfiny oraz obejrzeli film  wyjaśniający skąd wzięła się liczba Pi i czym ona jest. Podsumowaniem tego święta był konkurs wiedzy na temat ludolfiny. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą o tej niesamowitej stałej. Pytania nie należały do łatwych, jednak nasi uczniowie poradzili sobie wspaniale i udało się  wyłonić prawdziwych mistrzów. Oprócz rywalizacji konkursowej, uczniowie jak zwykle wykazali się super pomysłami związanymi z tą liczbą niewymierną i przygotowali piękne prace plastyczne, wypieki, plakaty, filmiki które można podziwiać w galerii.