Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pojawiły się przed uczniami nowe wyzwania, ale również nowe możliwości. Jedną z nich były wybory do Samorządu Uczniowskiego. 26.09. odbyło się głosowanie, podczas którego uczniowie klas IV – VIII zdecydowali, kto będzie ich reprezentował przez najbliższe 10 miesięcy. Wcześniej kandydaci zaprezentowali swoje pomysły na organizację życia szkoły podczas „plakatowej” kampanii wyborczej. Ostatecznie, biorąc pod uwagę liczbę otrzymanych głosów, w Samorządzie znaleźli się:

Julia Pisarska (8a) – przewodnicząca SU

Lena Żymełka (7a) – zastępca przewodniczącego SU

Natalia Sneka (6a) - koordynator do spraw uczniowskich

Jakub Gigla (6b) -  koordynator do spraw uczniowskich

 

Gratulujemy wybranym i życzymy owocnej współpracy!


 

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Julia Pisarska, klasa 8a

Zastępca przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Lena Żymełka, klasa 7a

Koordynator do spraw uczniowskich - Natalia Sneka, klasa 6a

Koordynator do spraw uczniowskich - Jakub Gigla, klasa 6b

 

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Pani Magdalena Świekatoń

Pani Katarzyna Pasterny

Pani Amalia Lepiarczyk


 

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole!

W czwartek, 15 października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Co prawda, nieco inaczej niż co roku, ponieważ z powodów epidemiologicznych nie braliśmy udziału w uroczystej akademii szkolnej. Jednakże uczniowie nie zapomnieli o swych pedagogach! Samorząd Uczniowski złożył każdemu nauczycielowi w imieniu całej społeczności uczniowskiej najserdeczniejsze życzenia oraz wręczył drobny upominek w postaci ręcznie wykonanego  słoiczka pełnego podziękowań.

Ponadto tydzień wcześniej opiekunki SU przygotowały dla uczniów wszystkich klas konkurs pod hasłem „Rozpoznaj swych nauczycieli z czasów szkolnych i przedszkolnych”. Na parterze, w głównym holu, wywieszona została gazetka przedstawiająca zdjęcia pedagogów z lat dziecięcych. Zadaniem każdej klasy było rozpoznanie poszczególnych nauczycieli.

Zwycięzcami zostali:

w  kategorii klas 1-3:

I miejsce -  klasa 1a

II miejsce – klasy 2a i 2b

w kategorii klas 4-8:

I miejsce – klasa 6a

II miejsce – klasy 7b i 7c

Wymienione powyżej klasy otrzymały w nagrodę słodki poczęstunek. Na zakończenie konkursu Samorząd Uczniowski przygotował prezentację multimedialną podsumowującą to wydarzenie, którą można oglądać  przy wejściu do szkoły.

Wszystkim pedagogom oraz pracownikom szkoły jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!


 

Dzień Chłopaka w naszej szkole!

30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka!

Z tej okazji żeńska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała okolicznościową audycję radiowęzłową. Dziewczyny złożyły życzenia wszystkim kolegom oraz nauczycielom. Ponadto tego dnia  Samorząd Uczniowski dla każdego chłopaka przygotował słodki poczęstunek. W  holu na parterze można podziwiać  tematyczną gazetkę przygotowaną przez Hanię, Agatę i Julkę  - nowe członkinie SU.

Kochani Chłopcy, jeszcze raz składamy Wam najserdeczniejsze życzenia! WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!


 

Dzień Kropki

 We wtorek, 15 września, obchodziliśmy w naszej szkole International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły ubrali się w tematyczne stroje bądź przypinali lub dorysowywali sobie kropki na swych elementach garderoby. W niektórych klasach odbyły się pogadanki na temat książki "The Dot", którą napisał Peter Reynolds. Opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie. Uczniowie klas 1-3 przygotowywali piękne, kreatywne prace, prezentowane później na klasowych gazetkach.

To był pozytywny, kolorowy dzień! 


 

 Rok szkolny 2019/2020

 

Prezydium Samorządu Uczniowskiego:

Hanna Tokarczyk (7a) - przewodnicząca

Dominik Machoczek (8a) - zastępca

Franciszek Bryja (7b) - skarbnik

Tomasz Kozaryna (5a) - koordynator ds. uczniowskich


 

Opiekunowie:

⋅ mgr Magdalena Świekatoń - Kolorz

⋅ mgr Katarzyna Pasterny


 

Nasi uczniowie dziękują - nie tylko - medykom!

Samorząd Uczniowski wraz z panem Arkadiuszem Mitko włączył się w akcję Kartka dla Medyka, pamiętając również o farmaceutach, kurierach, kasjerach oraz wszystkich innych zawodach, których nie można wykonywać zdalnie, a są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Więcej informacji oraz galeria w zakładce: Aktualności


 

W zeszłym tygodniu miała miejsce akcja Samorządu Uczniowskiego: "Podziel się swoim sposobem na domową nudę!".

Domowa izolacja już wszystkim dała się we znaki. Dzieci - po raz pierwszy o tej porze roku - tęsknią do szkoły, a nie do wakacji. Jednakże nasi uczniowie znaleźli sposób na domową nudę i podzielili się z Samorządem Uczniowskim zdjęciami swoich aktywności. Są one naprawdę bardzo interesujące i godne podziwu! Może ktoś się nimi zainspiruje?

Zapraszamy do galerii w zakładce: Aktualności


 

Dzień Kobiet w naszej szkole!

W poniedziałek, 9 marca, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet.

Z tej to okazji męski skład Samorządu Uczniowskiego – w postaci Dominika Machoczka i Franka Bryi -  złożył wszystkim uczennicom oraz nauczycielkom życzenia przez szkolny radiowęzeł. Ponadto chłopcy odwiedzili swoje koleżanki w każdej klasie i poczęstowali ich słodkim upominkiem.

Z kolei przewodnicząca SU, Hania Tokarczyk, interesująca się modą i wizażem, przygotowała w szkolnym korytarzu gazetkę  z poradami kosmetycznymi dla nastolatek.

W tym wyjątkowym dniu wszystkim dziewczynom i kobietom życzymy jeszcze raz spełnienia marzeń!


 

 Szkolne ostatki

We wtorek, 25 lutego, w naszej szkole po południu było gwarno i wesoło. To uczniowie klas IV-VIII hucznie bawili się na ostatniej dyskotece szkolnej przypadającej przed Wielkim Postem. Uczniowie tańczyli do znanych kawałków oraz brali udział we wspólnych grach i zabawach. Wszyscy świetnie się bawili i wychodzili z szerokimi uśmiechami.

Już czekamy na następną imprezę!


 

Konkurs z gazetki „Szkolny Banał”

W lutym Samorząd Uczniowski przygotował nowy numer szkolnej gazetki. Wydanie było poświęcone tematyce świąteczno-feryjnej. Uczniowie chętnie nabywali egzemplarze i rozwiązywali krzyżówkę z ostatniej strony. W konkursie wylosowaliśmy dziesięcioro zwycięzców. Nagrodą było darmowe jednogodzinne skorzystanie z wrotkarni wraz z wypożyczeniem wrotek.

Za ten wspaniały prezent bardzo dziękujemy fundatorom, czyli klubokawiarni „Wrotka” w Radlinie.

 

 


 

Walentynki w naszej szkole!

Dzień 14 lutego w naszej szkole upłynął w miłej, walentynkowej atmosferze.

Najpierw do południa członkowie Samorządu Uczniowskiego wcielili się w rolę kurierów i dostarczali uczniom pocztę walentynkową, zaś w godzinach popołudniowych w jednej z klas odbyły się warsztaty filmowe z wyświetleniem melodramatu „Szkoła uczuć”. Prowadzącymi spotkanie były panie Magdalena Świekatoń-Kolorz i pani Katarzyna Pasterny. Podczas seansu nie tylko dziewczynom pociekła łezka wzruszenia.

Już czekamy na następne święto zakochanych!


 

 

„…Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia…”

 

Projekt edukacyjno – wychowawczy: „…Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia…” – zakończony.

W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy 70 kartek świątecznych do Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rybniku. Nasze życzenia trafią do osób samotnych i bezdomnych w Rybniku.

Dziękujemy uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w przygotowanie tak pięknych kartek świątecznych.


 

Konkurs Samorządu Uczniowskiego dla przedszkolaków rozstrzygnięty.

 W czwartek, 12 grudnia, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji Dnia Pluszowego Misia. Przedszkolaki bardzo się postarały. Każda grupa oddała piękną wspólną pracę, nad której wykonaniem czuwały  niezastąpione panie wychowawczynie. Ponadto chętne dzieci przyniosły swoje indywidualne obrazki przedstawiające ulubionego pluszaka.

Wybór najładniejszej pracy był niezwykle trudny, wręcz niemożliwy, dlatego organizatorzy wstrzymali się od przyznawania miejsc i uznali, że w tym konkursie każdy jest zwycięzcą! Grupy otrzymały dyplom, książeczkę - której głównym  bohaterem oczywiście jest nie kto inny jak miś - oraz słodki poczęstunek. Indywidualne prace również zostały nagrodzone drobnym, acz cieszącym upominkiem.


 

 

Mikołaj w naszej szkole

W piątek, 6 grudnia, do naszej szkoły zawitał święty Mikołaj wraz z orszakiem swych pomocników – wdzięcznych aniołków i psotliwych diabełków. 

 Na gościa czekali niecierpliwie uczniowie klas 1-8, okazało się, że Mikołaj był łaskawy i przymknął oko na niektóre występki uczniów, gdyż każdy otrzymał słodki poczęstunek. 

W tym roku po raz pierwszy w spotkaniu brały udział także przedszkolaki. Dzieci z radością i wielkim przejęciem powitały Świętego. Ten niezwykły gość przyniósł prezenty wszystkim oczekującym go. W głębokim worku Mikołaja można było znaleźć zabawki i słodycze. Dzieci w podzięce zaśpiewały mu piosenki, wyrecytowały wierszyki oraz wręczyły piękne, własnoręczne laurki. Ten dzień długo jeszcze będziemy wspominać z uśmiechami na twarzy!


 

 Andrzejkowo ze "Słowackim"

W piątek, 29.11., podczas imprezy „Ze Słowackim – andrzejkowo i świątecznie”  mała sala gimnastyczna zamieniła się w tajemniczy pokój wróżb. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z kilkoma ochotnikami zamienili się w ten dzień we wróżki, cyganki oraz w jasnowidzów. Każdemu, kto zawitał w ich progi, przepowiedzieli świetlaną przyszłość. Wszyscy wychodzili  zadowoleni  i z uśmiechami na twarzy.

Uczestnikom zabawy pozostaje życzyć spełnienia  pomyślnych wróżb.


 

 Projekt edukacyjno - wychowawczy "...Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia…”

Dzięki współpracy Samorządu Uczniowskiego z panem Arkadiuszem Mitko – nauczycielem plastyki, uczniowie naszej szkoły wezmą udział w projekcie edukacyjno – wychowawczym „…Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia…” Projekt powstał przy współpracy OPS w Rybniku oraz Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rybniku.

I etap projektu polega na wykonaniu przez dzieci/młodzież kartek świątecznych z życzeniami w formacie A-6.

II etap projektu polega na przekazaniu kartek do OPS oraz placówek wspierających osoby samotne i bezdomne w Rybniku. Kartki zostaną wręczone w/w osobom podczas spotkań świątecznych.

Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie są wrażliwi na potrzeby osób samotnych i bezdomnych. Prezent nie zawsze musi być duży i drogi. Dobre słowo i czas poświęcony na samodzielne przygotowanie upominku są czasami bardziej wartościowe.

Liczymy na kreatywność i pomysłowość uczestników projektu.

 


 

KONKURS DLA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH Z OKAZJI DNIA PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzimy „Dzień Pluszowego Misia” - Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs dla przedszkolaków na wykonanie plakatu misia techniką dowolną ( farby, kredki, pastele, wyklejanki itp.) w formacie A-3 lub większym. Termin oddania prac do 29 listopada 2019 r. u opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Prace zostaną nagrodzone i wyeksponowane w korytarzu na parterze.

 


 

11.11.2019 r. - Delegacja naszej szkoły brała aktywny udział w dzielnicowych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

To Hani z VIIa - przewodniczącej SU - przypadł zaszczyt wygłoszenia okolicznościowego przemówienia. Zrobiła to w pełni profesjonalnie, godnie i perfekcyjnie. W mowie posłużyła się metaforą drzewa... Tysiącletniego dębu silnego pieśnią niezłomnego narodu, którego konary, gałęzie i liście to MY - starsi i młodsi Polacy!!! Wspomniała, że na pniu owego wspaniałego drzewa znać ślady złowrogich historycznych piorunów, ale jego korzenie głęboko wrosły w tę ziemię i dlatego z czułością nazywamy ją Ojczyzną... Następnie zapaliliśmy pod pomnikiem okolicznościowy znicz. To niewątpliwe wyróżnienie przypadło w udziale: Dominikowi, Frankowi i Hani...


 

ŚWIĄTECZNA PACZKA RADOŚCI

Fundacja Puls – Med Blisko Ciebie organizuje po raz szósty zbiórkę żywności na rzecz pacjentów hospicjum domowego, dzieci z rybnickiego domu dziecka i domu nieletniej matki z Rybnika, wychowanków specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego INTERNAT w Rybniku.

Zbiórka jest prowadzona do 2.12.2019 r. Zebrane produkty zostaną przekazane potrzebującym przed Świętami Bożego Narodzenia. Poprzednie zbiórki żywności potwierdziły, że młodzież szkolna wraz z rodzicami chętnie angażuje się w akcję, a tym samym udowadnia, że nie jest im obojętny los drugiego człowieka.

Za wszelkie dary dziękujemy.


 

SŁOWIAŃSKI OBRZĘD DZIADÓW

30 października uczniowie Franciszek Bryja i Dominik Machoczek wprowadzili społeczność szkolną w nastrój refleksji i zadumy przygotowując audycję zaduszkową. W tym dniu odbyła się również zabawa taneczna nawiązująca do słowiańskiego obrzędu dziadów. Mała sala gimnastyczna zaroiła się od różnych zjaw, widm oraz strzyg.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zadbali o perfekcyjną organizację imprezy. Przewodnicząca szkoły wyrywała swych rówieśników na parkiet oraz prowadziła konkursy, gry i zabawy. Wszyscy świetnie się bawili.

W konkursie na najciekawszy strój tematyczny zwyciężyła Simona Gospodarczyk (klasa Vc), drugie miejsce zajęła Zuzanna Jureczko (klasa Vb), na trzecim miejscu uplasowała się Wiktoria Wąsik (klasa Vb). Z tej wyjątkowej okazji zwycięzcy nie mogli otrzymać innej nagrody jak… nowiutki egzemplarz „Dziadów” Adama Mickiewicza.


 

SZKOŁA PAMIĘTA

Samorząd Uczniowski bierze udział w akcji: Szkoła pamięta, której jednym z elementów jest odwiedzenie grobów i pomników uczestników walk o wolność Ojczyzny... W ramach obchodów 100. rocznicy 1. Powstania Śląskiego zapaliliśmy znicz pod pomnikiem przy ulicy Górnośląskiej oraz odwiedzaliśmy cmentarze.


 

DARY DLA POTRZEBUJĄCYCH

30 października zakończyliśmy zbiórkę charytatywną: „Święty Mikołaj z polskimi dziećmi na Kresach” gdzie zebrane zostały - przybory szkolne, gry edukacyjne, książki, maskotki, żywność i słodycze. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za zrozumienie, wsparcie, pomoc i zaangażowanie, za okazane serce dla potrzebujących dzieci.Niezmiernie ważne jest to, że nasze dzieci potrafią cieszyć się tym, że sprawiają innym radość. Serdecznie dziękujemy za wszystkie dary.

 


 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

4 października obchodziliśmy IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – SU włączył się w akcję, pilnując porządku podczas okolicznościowej sprzedaży ciastek podczas przerw.


 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

W związku z Dniem Komisji Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przyczynił się do przygotowań związanych z obchodami tego święta w naszej szkole – wykonując plakat z życzeniami dla nauczycieli, włączając się w przygotowanie uroczystej akademii i drobnych upominków wraz z życzeniami dla cierpliwych, wyrozumiałych, miłych i sympatycznych nauczycieli.


 

DZIEŃ GENTELMANA

30 września 2019 r. został ogłoszony w naszej szkole „ Dniem Gentelmana”. W tym dniu chłopcy ubrali się bardzo elegancko, dodatkowym atrybutem był krawat lub muszka. Niektóre dziewczyny, solidaryzując się z chłopakami, zakładały muszki i krawaty, i razem z kolegami świętowały „Dzień Chłopaka”.


 

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 

We wrześniu odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego rok szkolny 2019/2020, w których wzięli udział uczniowie z klas od IV do VIII. Kandydaci przygotowali kampanię wyborczą, wykonując plakaty z programem wyborczym, w których roiło się od ciekawych pomysłów. W skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą następujący uczniowie pełniący funkcję:

≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡  

Rok szkolny 2018/2019

SPRAWDZIAN Z WIEDZY O POLSCE NA WESOŁO

 Z okazji nadejścia pierwszych dni wiosny oraz 170. rocznicy śmierci Juliusza Słowackiego – patrona naszej szkoły – Samorząd Uczniowski zorganizował imprezę pod hasłem „Kocham Cię, Polsko!”.

Młodzież szkolna rywalizowała ze sobą w pięciu konkurencjach, w których uczniowie musieli się wykazać nie tylko wiedzą o Polsce i rodzimym języku, ale również znajomością polskich hitów muzycznych na przestrzeni lat, refleksem, sprawnością fizyczną i umiejętnością pracy zespołowej.

Nad prawidłowym przebiegiem imprezy oraz sprawiedliwym liczeniem punktów czuwało jury w składzie: panie Sylwia Adamczyk i Agnieszka Kaźmierska.

Reprezentanci wszystkich klas prezentowali wysoki poziom przygotowania do konkursu, a rywalizacja do samego końca była niezwykle zacięta.

Ostatecznie na najwyższych miejscach uplasowali się kolejno:  

  I miejsce – klasa V c, 

 II miejsce – klasa VII b, 

 III miejsce – klasa V a. 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE!

Dziś, 8 marca, chłopcy dokładali wszelkich starań, aby ich koleżanki były uśmiechnięte i zadowolone. Dziewczęta od rana słuchały życzeń, otrzymywały  piękne kwiaty, słodkości oraz inne drobne upominki. Wszystko to z okazji przypadającego na ten dzień Święta Kobiet.

Samorząd Uczniowski również pamiętał o tym ważnym dniu i poświęcił mu okolicznościowe wydanie audycji radiowęzłowej. Nasi niezawodni radiowcy – Hania Tokarczyk oraz Franek Bryja – przedstawili  rodowód tego święta oraz  sposoby obchodzenia Dnia Kobiet na świecie. Nie zabrakło również podania  pomysłów na prezenty dla uroczych koleżanek. 

 Wszystkim nauczycielkom i uczennicom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

 

SZKOLNE OSTATKI!

Dziś, 5 marca, w naszej szkole po południu było gwarno i wesoło. To uczniowie klas IV-VI hucznie bawili się na ostatniej dyskotece szkolnej przypadającej przed Wielkim Postem.

Starsi i młodsi, chłopcy i dziewczęta tańczyli do znanych kawałków oraz brali udział we wspólnych grach i zabawach. Zwycięzcy wyszli z imprezy bogatsi o drobne upominki!

Zabawa z pewnością nie byłaby tak udana, gdyby nie pomoc najwspanialszej wodzirejki w szkole, czyli przewodniczącej Hani Tokarczyk, która pociągnęła do zabawy nawet najoporniejszych uczniów!

 Wszyscy zgodnie stwierdzili, że najlepsza impreza  jest w SP 22!

 

FINAŁ LOTERII WALENTYNKOWEJ

Tuż po feriach zimowych nastąpiło rozstrzygnięcie wielkiej, cieszącej się wśród uczniów dużą popularnością loterii walentynkowej.

Losowanie czterech zwycięskich kuponów przez członków Samorządu Uczniowskiego odbyło się w obecności samego pana Dyrektora Krzysztofa Sassa, zaś ogłoszenie wyników miało miejsce za pośrednictwem szkolnego radiowęzła.

Naszymi szkolnymi szczęśliwcami okazali się być:

 

 • Jakub Gigla (kl. ),
 • Daria Demska (kl. ),
 • Wiktoria Mucha (kl. V b),
 • Amelia Wojciechowska (kl. IV b).  

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Jednocześnie informujemy, że nagrodami w konkursie były karnety na 2-godzinne wrotkowe szaleństwo we Wrotkarni „Roller Cafe Club” w Rybniku.

 

SZKOLNE WALENTYNKI!

 

Z okazji zbliżających się WALENTYNEK Samorząd Uczniowski przygotował specjalne wydanie gazetki szkolnej.

W środku można było znaleźć miłosne życzenia, dowcipy oraz pomysły na wyjątkowe prezenty. Dużą popularnością cieszył się wywiad z najbardziej znaną parą w szkole, czyli z panem Dyrektorem Krzysztofem Sassem oraz jego żoną Beatą Sass.

Ponadto każdy, kto nabył gazetkę, mógł wziąć udział w loterii walentynkowej, której rozstrzygnięcie nastąpi niebawem.

Z okazji święta miłości wszystkim zakochanym życzymy samych radosnych chwil!

 

OKAZUJEMY DOBRE SERCE

 

W I półroczu Samorząd Uczniowski przyłączył się do wielu akcji charytatywnych, między innymi w rozprowadzanie cegiełek-kalendarzyków, których dochód przeznaczony został na rzecz Fundacji na rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty", w zbiórkę karmy dla podopiecznych rybnickiego schroniska dla zwierząt oraz w zbiórkę żywności w ramach akcji "Świąteczna Paczka dla Seniora".

 

 Serdecznie dziękujemy za wsparcie i okazane serce!

 

ŚWIĄTECZNE CIEKAWOSTKI Z CAŁEGO ŚWIATA,

CZYLI SZKOLNA AUDYCJA BOŻONARODZENIOWA

 

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji specjalną tematyczną audycję radiową. Nasi szkolni radiowcy – Hania i Franek – przybliżyli słuchaczom tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe obchodzone w różnych zakątkach świata.

Ciekawostki świąteczne przeplatane były kolędami i pastorałkami w kilku wersjach językowych. Szczególnie zapadła nam w pamięć orientalna wersja popularnej w Polsce kolędy Cicha noc.

Korzystając z okazji Samorząd Uczniowski życzy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

KOLĘDOWANIE Z SENIORAMI

20 grudnia Samorząd Uczniowski wraz z uczniami należącymi do szkolnego koła muzycznego odwiedzili pobliski Dom Opieki "Senior".

Przedstawili krótki świąteczny repertuar muzyczno-recytatorski. Deklamowane wiersze wywołały u odbiorców łzy wzruszenia, zaś do śpiewanych kolęd seniorowie głośno się dołączyli.

Na zakończenie wizyty przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli podopiecznym Domu Opieki bożonarodzeniowe życzenia oraz przekazali piękne, własnoręcznie wykonane przez uczniów kartki świąteczne.

 

KONKURS „BOŻONARODZENIOWA KARTKA DLA SENIORA”

 

W grudniu Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs na najładniejszą bożonarodzeniową kartkę z życzeniami. Wszystkie kartki trafią do rąk seniorów przebywających w pobliskim Domu Opieki „Senior” tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że ten skromny gest wywoła uśmiech na twarzy jego mieszkańców.

Po burzliwych naradach wśród klas I-III wyróżniono klasę I a, zaś w kategorii klas IV-VIII zwyciężyła klasa V b. Gratulujemy!

 

SŁOWACKI KOLĘDUJE Z DOBRYMI LUDŹMI

Dzień 12 grudnia upłynął w naszej szkole pod hasłem „Słowacki kolęduje z dobrymi ludźmi”.

Samorząd Uczniowski również wziął aktywny udział w tej imprezie. Nasze szkolne aniołki w osobach przewodniczącej szkoły Hani i jej przyjaciółki Julki rozprowadzały opłatki oraz sianko pod świąteczny obrus. Przybyli goście mogli skorzystać z dodatkowej atrakcji, jaką było wykonanie pamiątkowej fotografii w specjalnie przygotowanej z tej okazji przez członków Samorządu  Uczniowskiego fotobudce.

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za wspólną zabawę oraz aktywne wsparcie działań charytatywnych oraz prac Samorządu Uczniowskiego!

W dobrych ludziach siła!

SZKOLNE MIKOŁAJKI

6 grudnia od rana w szkole panował świąteczny nastrój w oczekiwaniu na odwiedziny Mikołaja. Brak śniegu nie przeszkodził Świętemu i od pierwszej godziny lekcyjnej na korytarzach szkolnych słychać było dzwonek i charakterystyczny głos: „Ho, ho, ho!”.  To Mikołaj wraz ze swoją świtą: grzecznymi aniołkami i psotnymi diabełkami odwiedzał dzieci w klasach i wręczał im słodkie upominki.

 Uczniowie, aby godnie przyjąć gościa założyli najbardziej popularny atrybut Mikołaja, czyli czerwone czapki.

SETNA ROCZNICA

ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to niewątpliwie ważny powód do świętowania. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował tematyczną biało-czerwoną dekorację w korytarzu szkolnym. Po uroczystej akademii przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Dyrekcja i klasa VIII a złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poległych za ojczyznę przy ulicy Górnośląskiej.

SZKOLNY RADIOWĘZEŁ REAKTYWOWANY!

Pod koniec października, tuż przed Dniem Wszystkich Świętych członkowie Samorządu Uczniowskiego dołożyli wszelkich starań aby przywrócić do życia szkolny radiowęzeł. Dzięki wsparciu i pomocy samego Pana Dyrektora poznaliśmy chyba wszystkie tajemnice radiowej konsoli i niemal setki jej guzików i magicznych pokręteł.

Okolicznościowa audycja radiowa z okazji Dnia Wszystkich Świętych poprowadzona przez męską część tegorocznej Rady Samorządu Uczniowskiego – Franka Bryja i Maurycego Dworniczka – nie tylko przybliżyła uczniom wydarzenia historyczne, które pozostawiły na ziemiach polskich groby nieznanych żołnierzy, ale również uwrażliwiła uczniów na charakter i powagę dnia 1 listopada.

Dzięki tematycznej ścieżce dzwiękowej i recytacji okolicznościowych wierszy uczniowie z łatwoscią weszli w nastrój pełen zadumy, refleksji i pamięci.

 

PIERWSZE SPOTKANIE W RAMACH

„SZKOLNEJ AKADEMII FILMOWEJ” ZA NAMI!

Dnia 22 października 2018 r. miała miejsce uroczysta inauguracja cyklicznych spotkań uczniów klas V-VIII w ramach „Szkolnej Akademii Filmowej”. Szkolni miłośnicy kinematografii mogli w tym dniu poczuć się jak przysłowiowa ryba w wodzie.

 Nie tylko wzięli oni udział w projekcji kultowego filmu, ale również – niczym prawdziwi filmowi krytycy – w jego omówieniu pod okiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego – pani Magdaleny Świekatoń-Kolorz i pani Aldony Budny.

 A wszystko to w towarzystwie swoich szkolnych kolegów, mięciutkich kocyków i wygodnych poduszek. Ach, cóż to było za popołudnie!

SZKOLNA DYSKOTEKA Z ANDRZEJKOWYMI WRÓŻBAMI 

W czwartek, 29 listopada, w małej sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka szkolna połączona z wróżbami andrzejkowymi dla wszystkich chętnych uczniów z klas V-VIII

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00 i trwała do 18:00. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Szkolny – członkowie zadbali o dobry repertuar muzyczny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy wymyślone przez przewodniczącą Hanię. Choć frekwencja na dyskotece nie była stuprocentowa, to i tak można powiedzieć, że impreza się udała. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i z uśmiechem wracali do domu.

Następnego dnia, 30 listopada, Samorząd Szkolny przygotował wróżby andrzejkowe dla klas I-IV. Dzieci chętnie uczestniczyły we wróżeniu, każde z nich chciało poznać swoją przyszłość przepowiedzianą przez nasze wspaniałe „czarodziejki" i „czarodzieja"!

KONKURS „PORTRET MOJEGO WYCHOWAWCY” ROZSTRZYGNIĘTY! 

W październiku odbył się konkurs międzyklasowy organizowany przez Samorząd Uczniowski na portret wychowawcy klasy skierowany do uczniów klas IV-VIII. 

Zadaniem każdej klasy było jak najwierniejsze odzwierciedlenie swego nauczyciela-wychowawcy na pracy formatu A3. Przy czym technika wykonania prac konkursowych była dowolna i zależna tylko i wyłącznie od inwencji twórczej

i wyobraźni uczniów danej klasy.

Ostatecznie, po żywiołowych (i niełatwych) obradach jury, zwyciężyła klasa VIII a z portretem pani Zuzanny Fojcik, II miejsce zajęła klasa V b, która przedstawiła panią Joannę Przybysz, zaś III miejsce zdobyła klasa V c, której wychowawczynią jest pani Beata Sass

Trzeba przyznać, że stopień podobieństwa znacznej części portretów do rzeczywistych osób przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

 Jeszcze raz gratulujemy talentu i oryginalnych pomysłów!

 

100 LAT NAUCZYCIELE I WSZYSCY PRACOWNICY SZKOŁY! 

Dzień Edukacji Narodowej to niewątpliwie okazja do złożenia najserdeczniejszych życzeń wszystkim nauczycielom

i pracownikom szkoły oraz podziękowania im za trud włożony w naszą edukację i wychowanie.  

W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Hanna Tokarczyk, Franciszek Bryja i Maurycy Dworniczek – wzięli czynny udział w uroczystej akademii z okazji DEN oraz złożyli życzenia Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom Szkoły. 

Zarząd Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności szkolnej opracował również okolicznościowy

plakat z życzeniami, który jeszcze parę dni przed Dniem Nauczyciela ozdobił nasz szkolny korytarz. 

Kochani Nauczyciele i wszyscy Pracownicy Szkoły! Raz jeszcze dziękujemy za Waszą życzliwość, cierpliwość,

wysiłek i okazane serce. Jesteście wspaniali!

 

MISSION ACCOMPLISHED ... PLAN PRACY GOTOWY!

Końcówka września upłynęła nam pod znakiem wytężonej pracy oraz burzy mózgów. Cel? Opracowanie aktualizacji do Regulaminu SU i Planu Pracy SU na rok szkolny 2018/2019.

W czasie naszych codziennych spotkań, pod czujnym okiem pani Aldony Budny i pani Magdaleny Świekatoń-Kolorz – opiekunów SU w bieżącym roku szkolnym –udało nam się wypracować Plan Pracy SU, którego założenia (mamy nadzieję) spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych szkolnych kolegów oraz uatrakcyjnią ofertę szkoły.

 Tak więc – bądźcie z nami!  

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 w roku szkolnym 2018/2019

 

 Dnia 24.09.2018 r. odbyły się w naszej szkole Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone kolorową   

(i wyrównaną) kampanią wyborczą.

Decyzją uczniów - wyborców do Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019 należą:

§  Hanna Tokarczyk (kl. VI a) - przewodnicząca SU;

§  Maurycy Dworniczek (kl. VIII a) - zastępca przewodniczącej SU;

§  Franciszek Bryja (kl. VI b) - sekretarz;

§  Kinga Ciszek (kl. V c) - koordynator ds. uczniowskich.

 Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane głosy!

 

........................................................................................................................................................................

SAMORZĄD UCZNIOWSKI SP 22 w pigułce...


Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Rybniku działa zgodnie ze Statutem oraz Programem Wychowawczo-Profilaktycznym Szkoły.

Co roku wybieramy nowych przedstawicieli do Rady Samorządu Uczniowskiego spośród społeczności szkolnej w demokratycznych wyborach oraz uaktualniamy plan pracy Samorządu Uczniowskiego na dany rok szkolny, zgodnie z oczekiwaniami uczniów. Uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim biorą aktywny udział w organizacji szeregu konkursów, akcji i imprez okolicznościowych, które odbywają się na terenie szkoły.


Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

 • Całoroczny konkurs „Klasa na Medal” adresowany do uczniów klas IV-VII, w ramach którego wszystkie klasy II etapu edukacyjnego na przestrzeni 9 miesięcy w danym roku szkolnym rywalizują między sobą o zaszczytny tytuł „Klasy na Medal” w wielu ciekawych kategoriach oraz chętnie angażują się w organizowane w jego zakresie konkursy klasowe i indywidualne;
 • Wróżby andrzejkowe dla klas I-III i IV-VII;
 • Mikołajki szkolne;
 • Walentynki szkolne;
 • Szkolne obchody Święta Wiosny;
 • Święto patrona szkoły – Juliusza Słowackiego;
 • Szkolne obchody Dnia Ziemi;
 • Szkolny Dzień Dziecka i Dzień Sportu połączony z obchodami Dnia Europy;
 • Dyskoteki szkolne (z okazji Dnia Chłopaka, halloweenowe, andrzejkowe z wróżbami andrzejkowymi, karnawałowe, walentynkowe, z okazji Dnia Kobiet - w zależności od potrzeb uczniów);
 • i wiele innych.

Poza organizacją działalności kulturalnej i rozrywkowej Samorząd Uczniowski przeprowadza również wiele akcji charytatywnych, wspomagając różne fundacje:

 • Fundację na rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty" (udział w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty” – rozprowadzanie w szkole kalendarzyków - cegiełek);
 • Fundację PLUS-MED „Blisko Ciebie” z siedzibą w Rybniku (przeprowadzanie w szkole przedświątecznej zbiórki żywności dla starszych osób w ramach akcji charytatywnej „Świąteczna Paczka dla Seniora”);
 • Towarzystwo „Nasz Dom” (przeprowadzanie w szkole akcji "Góra Grosza");
 • Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku (zbiórka kocy i karmy dla zwierząt).

Na przestrzeni całego roku szkolnego Samorząd Uczniowski bierze również czynny udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek dla chorych dzieci z najbliższej okolicy. W ramach organizowanych konkursów, akcji i imprez okolicznościowych Samorząd Uczniowski chętnie współpracuje z biblioteką, świetlicą oraz higienistką szkolną.

NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO:

 • współpraca z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców,
 • czuwanie nad przestrzeganiem Praw Ucznia i Praw Dziecka,
 • reprezentowanie interesu uczniów podczas podejmowania decyzji w ich sprawach,
 • wypracowywanie norm poprawiających relacje, atmosferę i usprawniających pracę szkoły,
 • organizowanie działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej i rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły,
 • dbanie o mienie i porządek na terenie szkoły.

Decyzją uczniów - wyborców do Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/2018 należą:

 • Nicole Rduch (VIIa) - przewodnicząca SU;
 • Hanna Tokarczyk (Va) - zastępczyni przewodniczącej SU;
 • Maurycy Dworniczek (VIIa) - sekretarz;
 • Kamil Pasternak (Va) - koordynator ds uczniowskich;
 • Sebastian Gomolec (VIIa) - skarbnik.

 

Dnia 28.11.2017 Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną dla klas 4-7, a 30.11.2017 wróżby andrzejkowe dla klas 1-3. Dzieci chętnie uczestniczyły we wróżeniu, każde z nich chciało poznać swoją przyszłość przepowiedzianą przez nasze wspaniałe "czarodziejki" z Samorządu Uczniowskiego. Wymyślały również marzenia podczas rzucania grosika do wody. Zabawa była przednia...

Ministerstwo Edukacji Narodowej Miasto Rybnik Kuratorium Oświaty w Katowicach