Nauczyciel - bibliotekarz

mgr Jadwiga Bujok - Zięba

 

Rok szkolny 2023 / 2024

biblioteka szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku od 7.45 do 13.45


 

 


 

Uroczyste wręczenie nagród za konkursy biblioteczne!

20 listopada w Bibliotece Szkolnej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

W konkursie literackim - „Story Cubes” zwyciężyła Amelia Wybraniak, a miejsce drugie zajęła Milena Helak.

Największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny: „Biblioteka moich marzeń”. O wynikach konkursu zadecydowało głosowanie uczniów klas 1-3. Pierwsze miejsce zajęła Paulina Burda, miejsce drugie Aleksandra Kubas, a miejsce trzecie Piotr Sikora. Wyróżnienia otrzymali: Anastazja Bachleda, Maciej Boruta, Milena Skrzeczowska i Laura Kranc.

Uczniowie brali również udział w akcji – Klub Pożeraczy Książek. Każdy uczestnik musiał przeczytać pięć książek i wziąć udział w dwóch wyzwaniach. Pożeraczami książek zostali: Rafał Majnusz, Kacper Poziomka, Maja Mnich, Pola Kubećka, Zuzanna Grelich, Amelia Barnaś, Milena Helak, Ewa Mularczyk, Lena Gorol, Zuzanna Fikcińska, Alicja Michalik, Wiktoria Szafarczyk, Nikola Mularczyk-Fojcik, Oliwia Grzonka, Magdalena Siudy, Małgorzata Koczy oraz Zuzanna Kask.

Drobne upominki dostały również trzy osoby biorące udział w akcji – Książka na życzenie. W akcji tej, każdy czytelnik mógł zaproponować trzy książki, które powinny zostać zakupione do biblioteki. Osoby wylosowane to: Liwia Wachowska, Zuzanna Gajda, Sonia Osadnik.

Serdecznie dziękuję wszystkim czytelnikom zaangażowanym w październikowe konkursy i akcje biblioteczne. Dziękuję za piękne prace plastyczne, ciekawe opowiadania, propozycje książek. Dziękuję Panu Dyrektorowi za obecność na uroczystości, Pani Beacie Sass za pomoc w przygotowaniu konkursów oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.


 

Rozstrzygnięcie konkursów bibliotecznych.

W dniu dzisiejszym rozstrzygnęliśmy dwa konkursy związane z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.                  

W konkursie literackim pierwsze miejsce zajęła Amelia Wybraniak, a miejsce drugie Milena Helak.

O wynikach konkursu plastycznego : "Biblioteka moich marzeń" zdecydowało głosowanie uczniów klas 1-3. Oto wyniki:

I miejsce - Paulina Burda,

II miejsce - Aleksandra Kubas,

III  miejsce - Piotr Sikora.

Wyróżnienia otrzymali: Anastazja Bachleda, Maciej Boruta, Milena Skrzeczowska i Laura Kranc.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się po 15 listopada.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursów, dziękuję za piękne prace plastyczne i zachęcam do udziału w następnych konkursach.


 

Co będzie się działo:

  • Konkurs plastyczny dla klas I-III - „Biblioteka moich marzeń.”

- Konkurs plastyczny skierowany jest do uczniów klas I-III.

- Prace konkursowe należy donieść do biblioteki szkolnej do 30 października.

- Prace konkursowe mogą mieć dowolny format i technikę.

- Prace plastyczne muszą być wykonane indywidualnie, przez jednego ucznia.

- Dopuszcza się pomoc rodziców, jednak na wynik ma wpływ stopień samodzielnego wykonania pracy przez ucznia.

- Zwycięzca zostanie wyłoniony w wyniku głosowania uczniów klas I-III.

- Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w drugim tygodniu listopada.

  • „Książka na życzenie”- klasy I-VIII

- Na specjalnie przygotowanym druku ( do pobrania w bibliotece) można zgłosić propozycję zakupów książkowych do biblioteki szkolnej.

- Każdy uczeń może zgłosić najwyżej trzy propozycje.

- Uczniowie klas pierwszych mogą zabrać druk do domu i wypełnić z pomocą rodziców.

- Propozycje zgłaszamy do 30 października

- Wśród zgłaszających wylosujemy trzy osoby, które otrzymają drobny upominek.

  • „Klub Pożeraczy Książek.”

- Konkurs czytelniczy skierowany do klas II-VIII.

- Regulamin konkursu dostępny w bibliotece.

  • „Story Cubes.”

- Konkurs literacki dla klas IV-VIII.

- Regulamin konkursu dostępny w bibliotece.

  • Pasowanie na Czytelnika.

- Uroczystość dla uczniów klas pierwszych.


 

Tydzień bibliotek - podsumowanie.

W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Święto to organizuje od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Każda edycja przebiega pod innym hasłem. Wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczne hasło brzmiało: „Moja, Twoja, Nasza- Biblioteka!”

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej szkole można było podziwiać wystawę przygotowaną przez Panią Beatę Sass- „W świecie mitów”. Prace przygotowali uczniowie klasy 5a. Na korytarzu szkolnym, obok biblioteki, wystawione zostały prace uczniów klas 1a i 1b. Prace ilustrują treść pierwszej książki wypożyczonej w bibliotece szkolnej. Oprócz wystaw uczniowie mogli wziąć udział w plebiscycie-Jakie zwierzę kojarzy Ci się z zawodem bibliotekarza? Po podliczeniu głosów okazało się, że większości uczestników plebiscytu bibliotekarz kojarzy się z sową. Wśród osób, które głosowały na sowę wylosowano zwycięzcę, który otrzymał słodki upominek. Szczęście w losowaniu uśmiechnęło się do Jagody Ciupek.


 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto uchwalone zostało przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 r.

Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

To święto ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczki naszych dzieci oraz wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

W obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci włącza się także nasza biblioteka. W ramach tego święta od poniedziałku 3 kwietnia, w czytelni można oglądać wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Chrystiana Andersena. Wraz z Panią Beatą Sass serdecznie zapraszamy do zwiedzania.


 

Pasowanie na czytelnika - uroczystość dla pierwszoklasistów.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. W tym roku szkolnym  na uroczystym pasowaniu obie klasy pierwsze gościły w bibliotece w dniu 27 marca. W pierwszej części uroczystości Pierwszaczki wzięły udział w krótkim programie artystycznym przygotowanym przez Panią Katarzynę Biegańską i klasę III b. Występ zakończył się uroczystym pasowaniem oraz rozdaniem pamiątkowych dyplomów. Następnie uczniowie przeszli do biblioteki gdzie otrzymali informacje na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece. Na koniec dzieci celująco zdały egzamin na wzorowego czytelnika. W nagrodę wszyscy otrzymali wyprawkę czytelniczą, przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

Uroczyste pasowanie i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy. Mam nadzieję, że wszyscy nowi czytelnicy będą częstymi gośćmi w bibliotece.


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PISARZA

Pisarz
Dzień i noc mu nieraz minie
na pisaniu na maszynie.
Czasem też na komputerze
albo piórem na papierze.
Gdy pracuje, lubi ciszę,
wtedy łatwiej mu się pisze.
Opowieści tworzy nowe,
ma pomysłów pełną głowę.

 

Światowy Dzień Pisarza obchodzimy 3 marca. Został on ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem święta jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie.

Dzień Pisarzy i Pisarek to świetna okazja, by pomyśleć o pracy, jaką twórcy wkładają w stworzenie dzieła literackiego. Jest to dość samotniczy proces – wiele miesięcy spędzonych przy biurku, nierzadko poprzedzonych długim i mozolnym procesem zbierania materiałów. Współcześnie wielu pisarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Często też zawierają oni w swoich publikacjach refleksje dotyczące pisarstwa.

W ramach obchodów Światowego Dnia Pisarza w naszej szkole, 7 marca odbędzie się Szkolny Konkurs Recytatorski: „Spotkanie z Panem Janem.” W konkursie wezmą udział uczniowie klas I-III oraz dzieci z grupy przedszkolnej Żabki. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!


 

Lista laureatów  konkursów organizowanych przez bibliotekę w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

 

Konkurs literacki:

I miejsce - Tadeusz Bujok 8b,

 

Test ze znajomości powieści „Opowieści z Narnii- Lew, czarownica i stara szafa”:

I miejsce - Wiktoria Wąsik 8b

 

Konkurs plastyczny: „Drugie życie starych gazet”:

I miejsce - Paulina Burda 2a

II miejsce - Milena Majnert 2a

III miejsce - Szymon Łach 1a

                   Amelia Barnaś 1a          

Wyróżnienie: Oliwia Malinowska 1b

                  Rafał Majnusz 1a

                Jakub Popek 3b

 

Najlepszy Czytelnik Miesiąca Października:

Pola Kubećka

 

W akcji „Książka na życzenie” nagrody wylosowali:

Szymon Czerwiński 1a

Maria Opolska 6a

Anna Sala 3b


 

Co będzie się działo:

  •          Konkurs plastyczny dla klas I-III- „Drugie życie starych gazet”

- konkurs polega na wykonaniu ze starych gazet pracy (przestrzennej lub płaskiej) przedstawiającej dowolną postać  z bajki,

- podpisane prace (imię i nazwisko autora, klasa i imię postaci) przynosimy do biblioteki szkolnej do 28 października,

- najlepsze prace zostaną nagrodzone.

 

  •          „Drzewko czytelnicze”- klasy II-IV

- osoby chętne do udziału w konkursie otrzymają swoje drzewko czytelnicze (do odbioru w bibliotece),

- za każdą wypożyczoną książkę uczestnik konkursu otrzymuje pieczątkę,

- tytuł najlepszego czytelnika miesiąca października otrzyma osoba, która nazbiera najwięcej pieczątek,

- dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda,

- pieczątki zbieramy do 31 października.

 

  •          „Książka na życzenie”- klasy I-VIII

- na specjalnie przygotowanym druku (do pobrania w bibliotece) można zgłosić propozycję zakupów książkowych do biblioteki szkolnej,

- każdy uczeń może zgłosić najwyżej trzy propozycje,

- uczniowie klas pierwszych mogą zabrać druk do domu i wypełnić z pomocą rodziców,

- propozycje zgłaszamy do 31 października

- wśród zgłaszających wylosujemy trzy osoby, które otrzymają drobny upominek,

 

  •          Konkurs literacki na wyjaśnienie/rozwinięcie hasła tegorocznych obchodów MMBS- „Czytanie dla pokoju”- klasy V-VIII.

- prace oddajemy w formie wydruku komputerowego, formatu A4, minimum 10 zdań,

- praca nie może przekroczyć jednej kartki formatu A4 (czcionka 12),

- podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) oddajemy w bibliotece do 28 października,

- autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody oraz ocenę celującą z języka polskiego za aktywność,

- ocenie podlega wartość merytoryczna pracy, poprawność językowa, interpunkcja i ortografia.

 

  •          Test ze znajomości powieści C.S Lewisa z cyklu „Opowieści   z Narnii- Lew, czarownica i stara szafa”

- osoby chętne mogą rozwiązać test na przerwie w czytelni,

- zwycięzca otrzyma nagrodę.

 

  •         W czytelni będzie można również przeczytać bajki w języku polskim i ukraińskim.

 

Zapraszam!


 

 TYDZIEŃ BIBLIOTEK!

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa  i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

20 grudnia 2021 Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wybrał hasło promujące XIX Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek odbędzie się pod hasłem "Biblioteka – świat w jednym miejscu".

Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Zapraszam wszystkich do aktywnego włączenia się w obchody Tygodnia Bibliotek w naszej szkole. Jak zwykle przewidziane są konkursy oraz gry biblioteczne.

Co będzie się działo:

- konkurs na najlepszy komiks - „Przygoda w bibliotece”- konkurs przeznaczony dla uczniów klas I-VIII, szablon komiksu można odebrać w bibliotece. Termin oddawania prac – 17 maja. Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone.

- Gra biblioteczna dla klas I-III - „Kosmici w bibliotece”- szczegóły w bibliotece, uzupełnione karty pracy oddajemy do 17 maja. Spośród wszystkich prac wylosujemy trzy nagrody.

- Pojedynek książek dla klas IV-VIII - nagrody powędrują do trzech wylosowanych szczęśliwców.

Zapraszam serdecznie!


 

Pasowanie na czytelnika!

21 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

Celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uroczystość rozpoczęła się krótkim programem artystycznym, przygotowanym przez klasę II b i Panią Katarzynę Biegańską. Występ zakończył się uroczystym pasowaniem. Później uczniowie przeszli do biblioteki, gdzie zostali zapoznani z zasadami udostępniania księgozbioru, regulaminem wypożyczalni i czytelni. Przyszli czytelnicy dowiedzieli się  jak należy postępować z książkami, by ich nie zniszczyć. Pod koniec zajęć dzieci odpowiedziały na pytania dotyczące biblioteki i książek, zdając bardzo dobrze egzamin na wzorowego czytelnika. Oprócz dyplomów i kart bibliotecznych uczniowie otrzymali wyprawkę czytelniczą, przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

Nowym czytelnikom życzę wspaniałych przygód w świecie książek i mam nadzieję, że będą częstymi gośćmi w naszej bibliotece.


 

Wyniki konkursu „Twój bestseller”

I miejsce - Nadia Płaczek kl.1b i Lena Mikeska kl.2b

II miejsce - Aleksander Wachowski kl.1b

III miejsce - Anna Sala i Julia Czerwińska kl.2b

Wyróżnienie - Maria Opolska kl.5a

 

Za piękne prace dziękuję również:

Natalii Pałczyńskiej z klasy 1b, Aleksandrze Rudzkiej z klasy 1b, Jakubowi Małżowi z klasy 2a

oraz Łukaszowi Gigla z klasy 2a.


 

„W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi"

                                                            Jerzy Pilch

3 marca –Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Święto zostało ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy (PEN Club). PEN Club zajmuje się promowaniem literatury, obroną wolności słowa oraz rozwojem współpracy intelektualnej pisarzy na całym świecie. Stowarzyszenie to zostało założone w Londynie w 1921 roku przez Catherine Amy Dawson Scott. W Polsce inicjatorem Stowarzyszenia był Stefan Żeromski. PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.

Wszystkim pisarzom życzymy lekkiego pióra oraz wspaniałych dzieł!

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy, biblioteka ogłasza konkurs. Konkurs polega na wypełnieniu karty pracy pt. „Twój bestseller”. Karty pracy można odebrać w bibliotece. Termin oddania prac - 11 marca. Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone drobnymi upominkami. W konkursie mogą brać udział uczniowie wszystkich klas.

Zapraszam do udziału!

 


 

Lista laureatów  konkursów organizowanych przez bibliotekę w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

 

Konkurs plastyczny „Baśnie i legendy z całego świata”

Kategoria „Prace przestrzenne”:

I miejsce -  Dominik Brachmański kl. I b, Paulina Burda kl. I a

II miejsce - Pola Kubećka kl. II b, Piotr Sikora kl. I b

III miejsce - Nadia Płaczek kl. I b, Oliwia Kosińska kl. III a

Wyróżnienie: Maciej Hanusek kl. I a, Jakub Małż kl. I a

 

Kategoria „Prace płaskie”

I miejsce - Milena Majnert kl. I a

II miejsce - Julia Wójtowicz kl. III b

III miejsce - Lena Mikeska kl. II b

Wyróżnienie: Julia Czerwińska kl. II b, Łukasz Gigla kl. II a

 

Nagrody w konkursach dla klas I-VIII wylosowali:

Tadeusz Bujok – kl. VII b

Maciej Dziwoki – kl. VII b

Amelia Wybraniak – kl. III b

Jakub Gigla – kl. IV b

Natalia Sneka – kl. IV a

Agata Cychowska – kl. III b

Gratuluję !


 

Co będzie się działo:

Konkurs „Baśnie i legendy z całego świata”

klasy I-III

  •          Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

- przyjść do biblioteki, wylosować baśń lub legendę,

- po przeczytaniu baśni ( w domu), wykonać pracę plastyczną dotyczącą przeczytanego utworu,

- technika prac dowolna ( płaskie, przestrzenne),

- gotowe prace przynosimy do biblioteki do 25 X

 

klasy IV-VIII

  •          Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

- przyjść do biblioteki i wypożyczyć dowolną książkę (nie lekturę),

- przy wypożyczeniu książki otrzymasz kartę pracy, którą należy wypełnić w ciągu dwóch dni (w domu),

- uzupełnione karty przynosimy do biblioteki do 25 X,

- wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrody,

 

Konkurs „Pomylone tytuły”;

  •          Konkurs odbywać się będzie w czytelni w dniach 04-25 X - szczegóły w bibliotece.

                                ZAPRASZAM !


 

Regulamin korzystania z darmowych podręczników oraz materiałów edukacyjnych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 22  imienia Juliusza Słowackiego w Rybniku.

 

1. Postanowienia ogólne.

- Zestawy podręczników dla klas I-VIII są własnością szkoły. Udostępniane są uczniom na zasadzie wypożyczenia przez bibliotekę szkolną.

- Podręczniki i materiały edukacyjne mają być użytkowane przez okres 3 lat, dlatego w szczególny sposób należy chronić je przed zniszczeniem i zagubieniem.

- Niniejszy Regulamin jest integralną częścią regulaminu korzystania ze zbiorów bibliotecznych naszej szkoły.

2. Zasady wypożyczania podręczników.

- Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego, najpóźniej do dnia 15 września.

- W uzasadnionych przypadkach wypożyczenie podręcznika może nastąpić w innym terminie, w trakcie roku szkolnego.

- Każdemu uczniowi zostaje przypisany w komputerowej bazie wypożyczeń podręcznik i materiały edukacyjne.

- Uczniowie nieobecni w dniu wypożyczania podręczników, są zobowiązani do indywidualnego zgłoszenia się do biblioteki szkolnej.

- Podręczniki są wypożyczane na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija 20 czerwca danego roku szkolnego.

3. Odpowiedzialność za podręcznik.

- Za wypożyczony podręcznik odpowiedzialny jest zarówno uczeń jak i rodzice/prawni opiekunowie.

- Uczniowie są zobowiązani do używania podręczników zgodnie z ich przeznaczeniem, a także do zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny oraz chronienie go przed zniszczeniem i zagubieniem.

- Uczeń nie dokonuje w podręczniku odręcznych zapisów.

4. Postanowienia końcowe.

- W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do odkupienia danego podręcznika.

- Rodzic/opiekun prawny ucznia zaznajamia się z treścią niniejszego regulaminu, co potwierdza własnoręcznym podpisem.


 

Laureaci konkursu „Moda na czytanie”

I miejsce: Pola Kubećka- klasa 1b

II miejsce: Julia Cebula- klasa 2a i Bartosz Szmuc- klasa 3a

III miejsce: Julia Czerwińska- klasa 1b oraz Paweł Moskal z klasy 1b

 

Wyróżnienie: Jakub Małż- klasa 1a oraz Lena Mikeska z klasy 1b

 

Laureaci konkursu „Mem o bibliotece”

I miejsce: Tadeusz Bujok-klasa 6b

II miejsce: Lena Żedzicka- klasa 6b

Tadeusz Bujok kl. 6 b


 

Lena Żedzicka kl. 6 b


 

                        8-15 maja Tydzień Bibliotek.

W związku z obchodzonym Tygodniem Bibliotek, zapraszam do udziału w konkursach.

Dla klas I-III konkurs plastyczny: „Moda na czytanie”.

- Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej zachęcającej do czytania książek lub odwiedzania biblioteki.

- Technika dowolna.

- Kryteria oceniania prac: zgodność z tematyką związaną z czytaniem, biblioteką lub książką, pomysłowość, oryginalność, samodzielność wykonania pracy.

- Podpisane prace ( imię, nazwisko, klasa) składamy w bibliotece do 21 maja.

 

Dla klas IV-VIII konkurs „Mem o bibliotece”.

- Interpretacja tematu jest dowolna, zależna od wyobraźni autora.

- Uczestnicy konkursu przygotowują mema internetowego promującego bibliotekę, bądź konkretną książkę.

- Mem powinien składać się ze zdjęcia i komentarza tekstowego.

- Mem nie może nikogo obrażać, zawierać wulgaryzmów, naruszać wartości etycznych.

- Prace można wykonać przy pomocy dostępnych w Internecie generatorów memów.

- Kryteria oceniania prac: zgodność z tematyką związaną z czytaniem, biblioteką lub książką, pomysłowość, oryginalność, poczucie humoru.

- Memy przesyłamy na adres sp22biblioteka@op.pl do 21 maja.

 

W razie pytań proszę o kontakt poprzez dziennik elektroniczny lub osobiście w bibliotece.

 


 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z  długą tradycją, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to data ważna w czytelniczym świecie również z innego powodu. To tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

 

Obecnie, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta a ludzie pozostają w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.

Poniżej link do piosenki oraz bajki „Rodzina Treflików”. Mam nadzieję, że zachęcą Was do czytania.

 

https://www.youtube.com/watch?v=c-0-3V5WXq8

https://www.youtube.com/watch?v=jc-OfE8YI_4

 

 

Lista laureatów  konkursów organizowanych przez bibliotekę w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

 

Konkurs znajomości książki „Akademia Pana Kleksa”:

- Zosia Elsner,

- Łukasz Grzegorzyca,

- Paulina Woźnica,

- Oliwia Mikółka,

-Milena Helak,

- Jagoda Ciupek,

- Zuzia Gajda,

Krzyżówki językowe:

- Wiktoria Brachmańska,

- Zuzanna Wiatr,

- Jakub Pałczyński,

- Tomasz Kozaryna,

- Tadeusz Bujok,

- Amelia Wojciechowska,

Konkurs fotograficzny „Z książką Ci do twarzy”:

- Tadeusz Bujok,

- Wiktoria Runowska

 Gratulacje!


 

Podziękowania!

 Serdecznie dziękuję Wiktorii Runowskiej z klasy 6B, za przesłanie karty pracy z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy.


 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

5 marca odbyło się oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów naszej szkoły do grona czytelników biblioteki szkolnej. Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczeń, uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki na temat pomieszczeń z których składa się biblioteka oraz różnicy między biblioteką szkolną a domową biblioteczką. Uczniowie potrafili wskazać różnice między biblioteką a księgarnią.  Przyszli czytelnicy poznali regulamin biblioteki i czytelni oraz procedurę wypożyczania książek. Nauczyciel zwrócił uwagę na zmiany związane z pandemią. Po zapoznaniu z regulaminem uczniowie przeszli do czytelni. Zanim złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, czytając książkę. Po krótkim egzaminie na czytelnika przeprowadzono uroczyste ślubowanie. Na pamiątkę uroczystości pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz Wyprawki Czytelnicze , które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. W skład pakietu weszły : książka  „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”  oraz kreatywny alfabet.


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY.

3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa powołanej w 1921 roku organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem PEN Clubu jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

Polski PEN Club powstał z inicjatywy Stefana Żeromskiego w 1925 roku na wzór podobnych stowarzyszeń działających już we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W maju 1925 polska delegacja wzięła udział w Międzynarodowym Kongresie PEN Clubów w Paryżu.

Na działalność PEN Clubu składała się organizacja akcji odczytowych, wieczorów literackich i szereg działań na rzecz unormowania rynku wydawniczego i ochrony interesów twórczych. W 1929 roku zainicjowano przyznawanie nagród Polskiego PEN Clubu tłumaczom polskim i zagranicznym.

Polski PEN Club nie zaprzestał działalności nawet w okresie II wojny światowej. Jego członkowie zaangażowali byli zarówno w podziemną działalność wydawniczą, jak i szerzenie kultury literackiej na emigracji.

Formalnie Stowarzyszenie ukonstytuowało się na powrót w roku 1947. Na czele Zarządu Polskiego PEN Clubu stanął Jan Parandowski, funkcje wiceprezesów objęli Maria DąbrowskaJarosław Iwaszkiewicz, zaś sekretarzem generalnym został Michał Rusinek.

Obecnie na czele Polskiego PEN Clubu stoi Adam Pomorski.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy zachęcam do wykonania karty pracy. Można ją przerysować i dostarczyć do Biblioteki lub wysłać skan, zdjęcie na adres sp22biblioteka@op.pl.


 

pdf
plik pdf - 35.1 KB

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 Co będzie się działo:

  • Konkurs plastyczny dla chętnych z klas I – III-„Ja i moja ulubiona książka”.

- technika dowolna ( zdjęcie, praca plastyczna, praca przestrzenna, kolaż),

- prace należy dostarczyć do biblioteki do 26.X. 2020

  • Konkurs fotograficzny dla chętnych z klas IV-VIII: „Z książką Ci do twarzy”.

- liczy się oryginalność i pomysłowość,

- tematem ocenianych fotografii powinno być czytanie, osoba „przyłapana” na czytaniu,

- zdjęcia wywołane lub w formie wydruku komputerowego (format dowolny) należy dostarczyć do biblioteki do 26.X.2020

  • Konkurs Czytelniczy dla klas I-III- karty pracy odbieramy w bibliotece i rozwiązujemy w domu ( tydzień na wykonanie zadania),
  • Konkurs ze znajomości książki „Akademia Pana Kleksa” dla klas IV-V -karty pracy w bibliotece (tydzień na wykonanie zadania),
  • Krzyżówki językowe dla chętnych z klas VI-VIII- krzyżówki można odebrać w bibliotece i rozwiązać w przeciągu tygodnia.

         

ZAPRASZAMY!!!


 

Rok szkolny 2019 / 2020

Tydzień: 22-26.06

Temat: Wakacje!

 

Drodzy Czytelnicy!

Dużymi krokami zbliżamy się do końca kolejnego roku szkolnego. Zanim zaczniecie myśleć o wakacjach, nie zapomnijcie o ważnym dniu…Dniu Ojca, który obchodzimy 23 czerwca.

https://miastodzieci.pl/czytelnia/dzien-ojca-pomysly-na-prezenty-i-zyczenia-dla-taty/

 

Chcę Was zachęcić do wakacji z książką. Włóżcie ją do plecaka, walizki, torby. Przyda się w deszczowy dzień, umili czas na plaży. Proponuję Wam listę książek na wakacje ze Złotej Listy Książek:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/zlota-lista/?gclid=EAIaIQobChMI1N6Ak_SK6gIVRc-yCh365grLEAAYAiAAEgJe9fD_BwE

 

W wolnej chwili możecie również rozwiązać kilka zagadek związanych z latem:

http://rodzice.net/news/zagadki-dla-dzieci/lato.php

 

Wszystkim Czytelnikom życzę bezpiecznych wakacji, pełnych słońca i wielu niezapomnianych przygód!

Do zobaczenia we wrześniu!

 

Tydzień: 15-19 06.

Temat: Wyniki kolorowego konkursu.

 

Uroczyście ogłaszam zwycięzców „Kolorowego Konkursu”:

I miejsce- Wiktoria Runowska

II miejsce- Tadeusz Bujok

III miejsce- Martyna Mosz.

Serdecznie gratuluję i dziękuję za udział.

Dla zwycięzców nagroda:

https://www.youtube.com/watch?v=kRK5RZ4_W0Y

 Nie martwcie się….będą też inne nagrody;)

 

Zapraszam również do układania puzzli:

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0777e40fed7f

Drodzy Czytelnicy,
poniżej przedstawiam harmonogram zwrotu podręczników, lektur oraz pozostałych książek:

19.06.2020
1a 8.30 -9.15;
1b 9.20- 10.05
2a 10.15- 11.00
2b 11.05- 11.50
3a, 3b 11.55- 12.40

22.06.2020
4a 8.30- 9.30
5a 9.30 -10.30
5b 10.30- 11.30
5c 11.30- 12.30

23.06.2020

6a 8.30- 9.30
6b 9.30 -10.30
6c 10.30 -11.30
7a 11.30- 12.30
7b 12.30 -13.30

Klasa 8a oddaje książki po egzaminie 16 czerwca, 8b po egzaminie 17 czerwca.

 

Książki przynosimy zapakowane w worek foliowy, najlepiej przezroczysty. Worek podpisujemy imieniem i nazwiskiem. Ewentualne braki wypisujemy na kartce i przyklejamy ją w widocznym miejscu na worku. Przypominam jednak, że jednym z warunków otrzymania świadectwa jest zwrot wszystkich książek z biblioteki. Proszę dokładnie sprawdzić czy książka nie wymaga drobnej naprawy lub czy nie jest na tyle zniszczona, że trzeba ją odkupić. Dotyczy to nie tylko podręczników. Proszę nie czekać do ostatniego dnia. Jeżeli macie wątpliwości czy książkę trzeba odkupić proszę do mnie pisać. Można też wysłać zdjęcie na adres sp22biblioteka@op.pl
W dniu oddawania książek do biblioteki wchodzimy pojedynczo i w maseczkach.

Tydzień: 08-12 .06

Temat: Czytaj kolorowo.

 

Uwaga szybki konkurs!

Okazuje się, że bardzo dużo książek dla dzieci i młodzieży ma kolor w tytule. Proszę o przesłanie na adres sp22biblioteka@op.pl jak najwięcej tytułów książek zawierających kolor np. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Czekam do końca tygodnia.

Poza  tym klasom ósmym polecam małą powtórkę ze związków frazeologicznych:

https://learningapps.org/11219532

Dla najmłodszych natomiast darmowe audiobooki:

https://www.elfibajka.pl/audiobook.html

Tydzień: 01-06. 06

Temat: Dzień Dziecka.

Drodzy Czytelnicy!

W tym tygodniu kolejne ważne święto- Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom- małym i dużym, składam serdeczne życzenia zdrowia, uśmiechu i samych pogodnych dni w życiu!

Na początek zachęcam Was do zapoznania się z krótką prezentacją dotyczącą praw dziecka:

https://www.youtube.com/watch?v=hbfLxqiefqw

oraz do wysłuchania piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

W wolnej chwili zachęcam do wysłuchania audiobooka dla dzieci - Grzegorz Kasdepke: "Bon czy ton - savoir-vivre dla dzieci"

https://www.youtube.com/watch?v=SX2IOQ5aGXk

Dla klas ósmych powtórka z gramatyki:

https://learningapps.org/2858590

oraz ze znajomości lektur:

https://learningapps.org/4283312

Powodzenia!

 

Tydzień: 25-29.05

Temat: Dzień Matki

Drodzy Czytelnicy!

W tym tygodniu bardzo ważne święto- Dzień Matki. Nie zapomnijcie o nim!

Dla tych którzy nie mają jeszcze prezentu, laurki dla Mamy- mała podpowiedź. Link do laurki, którą możecie wydrukować lub przerysować i uzupełnić dla swojej Mamy.

https://i.pinimg.com/originals/5c/38/b3/5c38b373a30a438bc270b66017950a88.jpg

Możecie się również nauczyć dla Mamy piosenki, albo przynajmniej posłuchać razem z Mamą:

https://www.youtube.com/watch?v=MeRTMshkHJs

https://www.youtube.com/watch?v=b-ECatfl-8U

Zapraszam Was również na wirtualny spacer po Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.

https://teatrwkrakowie.pl/wirtualnyspacer/index.php

Na koniec zapraszam do gry „Milionerzy”- czy znasz definicję gatunków literackich? Myślę, że taka powtórka przyda się przed egzaminem.

https://learningapps.org/7448678

 

Tydzień: 18-22 05
Temat: Sprawdzamy stan techniczny podręczników.

Drodzy Czytelnicy!

Pomału zbliżamy się do końca roku szkolnego. W związku z powyższym bardzo proszę o sprawdzenie w jakim stanie znajdują się Wasze podręczniki. Niestety przy większych zniszczeniach typu zalanie, rozdarte strony itp. podręcznik trzeba będzie odkupić we własnym zakresie. Nie zawsze jest to możliwe w księgarni, czasami trzeba zamawiać bezpośrednio w wydawnictwie. Szkoła nie przyjmuje pieniędzy za uszkodzony lub zagubiony podręcznik. Nie dotyczy to ćwiczeń, których nie zwracamy do biblioteki. Bardzo proszę nie czekajcie na ostatni moment.

W tym tygodniu zapraszam Was do odwiedzenia Centrum Nauki Kopernik:

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/kopernik-wirtualnie/

Dla młodszych test obrazkowy: "Kim jest ta postać?"

https://wordwall.net/pl/resource/1321371/kim-jest-ta-posta%c4%87-

Tydzień: 11-15 05.

Temat: Biblioteka tęskni za Wami!

 

Kochani Czytelnicy, ja tęsknię bardzo a Wy? Brakuje mi rozmów z Wami, gwaru w czytelni, chociaż wszyscy wiemy, że w czytelni należy zachować ciszęJ Zastanawiam się czy jeszcze pamiętacie jak wygląda biblioteka i wasza ulubiona pani bibliotekarkaJ Czekam na zdjęcia waszych prac plastycznych. Możecie na nich przedstawić bibliotekę lub mnie. Jeśli dobrze mnie nie pamiętacie , może to być karykatura (tylko bez przesadyJ), albo możecie namalować mnie w gustownej maseczce na twarzy. Liczę  na waszą kreatywność i talent plastyczny. Dobrze wiem, że go macie. Prace proszę przesyłać na adres sp22biblioteka@op.pl Wszystkie umieszczę na stronie internetowej szkoły. Na pozytywną uwagę również możecie liczyć.

 

Dziękuję Milenie Bogacińskiej za piękną pracę.

Dziękuję Kamilowi Łukaszykowi za kolejną, piękną pracę.

Dziękuję Wiktorii Runowskiej za udaną pracę.

Pierwsza praca stęsknionego za biblioteką czytelnika. Serdecznie dziękuję Tadziowi.

Praca Emilki Obuchowicz z 6c. Dziękuję:)

Dziękuję Jakubowi Rosa z 6c.

Tuż przed ogłoszeniem pandemii biblioteka zdążyła zakupić sporo nowych książek. Wiele z nich to Wasze propozycje. Mam nadzieję, że wkrótce trafią na półki i do Waszych rąk….

 

W ramach rozrywki, w tym tygodniu proponuję dla klas młodszych test obrazkowy kim jest ta postać?

https://wordwall.net/pl/resource/1321371/kim-jest-ta-posta%c4%87-

Dla starszych test: pisarze w obrazkach:

https://wordwall.net/pl/resource/1307819/polski/pisarze-w-obrazkach

Tydzień 04-08. 05

Temat: 8 maja- Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

 

W tym tygodniu obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Poniżej można podziwiać zdjęcia prac nadesłanych na konkurs ogłoszony na początku kwarantanny. Zachęcam Wszystkich do pracy twórczej i proszę o przesyłanie zdjęć. Wszystkie znajdą się na stronie szkoły a rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród po powrocie do szkoły.

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zapraszam do obejrzenia prezentacji dotyczącej zasad korzystania z książek:

https://przedszkolankowo.pl/2017/02/12/zasady-korzystania-z-ksiazek-prezentacja-multimedialna/zasady-korzystania-z-ksiazek-prezentacja-multimedialna-dla-dzieci/

oraz przedstawiam 15 powodów dla których warto czytać książki:

https://alicjamakota.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/

Bardzo serdecznie dziękuję Kamilowi z VIc za życzenia i piękną laurkę.

Serdecznie dziękuję Wiktorii Runowskiej za pamięć i życzenia.

Bardzo dziękuję Tadziowi Bujok za pamięć.

Praca konkursowa - Agata Cychowska 1b

Praca konkursowa - Sławek Cychowski 3b

Praca konkursowa - Wiktoria Runowska 5b

Tydzień: 27-30.04

Temat: Konkurs biblioteczny.

 

Drodzy Uczniowie!

Na początku kwarantanny ogłosiłam dla Was konkurs .Dla klas I-IV dotyczył fragmentu książki „Pan Kuleczka”, dla klas starszych fragmentu książki „Magiczne drzewo. Olbrzym”. Mieliście do wyboru- narysować ilustrację do danego fragmentu lub napisać opowiadanie. Jak wiadomo kwarantanna potrwa jeszcze przynajmniej miesiąc:( dlatego zachęcam osoby, które już wykonały pracę plastyczną lub mają ochotę wykonać ją w najbliższych dniach o przesłanie zdjęć swoich prac na adres: sp22biblioteka@op.pl
Proszę dopisać kto jest autorem pracy. Przypominam, że technika jest dowolna. Jeżeli ktoś z Was napisał opowiadanie, również można je przesłać na podany adres. Wszystkie zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły. Ostateczne rozwiązanie konkursu po powrocie do szkoły

 

W ramach relaksu zachęcam do posłuchania piosenki: „Mała książka- wielki człowiek”. Pamiętajcie o bibliotece i czytajcie książki:) Pozdrawiam.

https://liblink.pl/E9bEdbqR3y

Tydzień: 20-24.04

Temat: Wydawanie podręczników klasom I-III.

Uwaga Rodzice uczniów klas I-III!

24 kwietnia w godzinach od 8.30 do 14.30 wydawane będą podręczniki. Szczegółowy harmonogram zostanie przesłany przez Librusa. Podręczniki będą wyłożone w poczekalni przed głównym wejściem do szkoły.

Tydzień: 14-17.04

Temat: "Słuchamy" książki.

W tym tygodniu zachęcam Was do odwiedzenia strony Bajkowisko.pl gdzie za darmo można posłuchać ciekawych bajek czytanych przez aktorów. Starszych uczniów zapraszam do wysłuchania bezpłatnego fragmentu audiobooka, udostępnionego w celach promocyjnych. Mam nadzieję, że zachęci Was to do przeczytania książek:)

"Cudaczek Wyśmiewaczek" https://liblink.pl/91yEj4Ejal

"Wielka ucieczka Dziadka" https://liblink.pl/O1eWm4h2pn

"Cudowny chłopak" https://liblink.pl/6UnJzEzsCP

Tydzień: 1-3.04

Temat: Promujemy czytanie w domu.

Kochani uczniowie!

Zostaliście w domu więc...czytajcie książki! Warto wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości książkowych. Macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach!

Drodzy Rodzice!

Zachęcam Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci. Zachęcajcie ich do wypożyczania książek i sami czytajcie im w domu, rozmawiajcie z dziećmi o przeczytanych książkach. Wyrobienie bowiem nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważniejsze niż komputer, czy internet, a obecnie również telefon może udać się jedynie dzięki zgodnej współpracy szkoły i domu. Czytanie to wiedza i mądrość. Czytanie to przygoda, która wciąga i skłania do myślenia. Czytanie to przyjemność. Czytanie pomaga, uczy empatii i wrażliwości. Czytanie kształtuje charakter i osobowość.

Cytat za: Agnieszka Buława: "List otwarty do rodziców o zaletach czytania".

Tydzień: 23-27.03

Temat: Darmowe książki w internecie.

Drodzy uczniowie!

W wolnej chwili, jeśli znajdziecie taką w natłoku zajęć związanych z nauczaniem w domu, zachęcam abyście odwiedzili darmowe strony internetowe, które zawierają wiele książek w formie audiobooków, e-booków oraz w formie plików PDF.

Są to następujące strony:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

http://www.chmuraczytania.pl/

Dzisiaj przykładowe linki do e-booków:

Klasy I-III "Dziewczynka z zapałkami" Hansa Christiana Andersena:

https://lektury.gov.pl/lektura/dziewczynka-z-zapalkami

Klasa IV "Pani Twardowska" Adama Mickiewicza:

https://lektury.gov.pl/lektura/pani-twardowska

Klasy V-VI "Tajemniczy Ogród" Frances Burnet:

https://lektury.gov.pl/lektura/tajemniczy-ogrod

Klasy VII-VIII "Latarnik" Henryka Sienkiewicza:

https://lektury.gov.pl/lektura/latarnik

 

Tydzień: 16.03-20.03

Temat: Konkurs biblioteczny.

Drodzy Uczniowie! Aby umilić Wam czas tęsknoty za szkołą:) biblioteka ogłasza konkurs dla chętnych. Proszę przeczytać zamieszczony poniżej fragment książki "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka (dla klasy I-IV) lub fragment książki "Magiczne Drzewo. Olbrzym." Andrzeja Maleszki i wykonać pracę plastyczną dotyczącą zamieszczonego fragmentu.

Można też napisać krótkie opowiadanie opisujące wymyśloną przez Was przygodę Pana Kuleczki i jego zwierzątek. W przypadku "Magicznego Drzewa" można wymyślić i opisać zakończenie przedstawionej sytuacji. Technika pracy plastycznej dowolna. Jeżeli decydujecie się na pracę plastyczną proszę ją wykonać z materiałów które macie w domu!

Termin oddania prac-27 marca . Prace przynosimy do biblioteki. W przypadku wydłużenia kwarantanny termin oddania prac zostanie wydłużony. Oczywiście przewidziane są nagrody. Zachęcam do udziału.

 

Pan Kuleczka
Magiczne drzewo. Olbrzym.
pdf
plik pdf - 175 KB
pdf
plik pdf - 69.5 KB

Zapraszamy na wystawę!

Od poniedziałku - 2 marca biblioteka szkolna zaprasza do zwiedzania wystawy :” Moja Wymarzona Kraina po drugiej stronie szafy- inspiracje lekturą Opowieści z Narnii.”

Makiety Wymarzonej Krainy przygotowali uczniowie klasy V b. Prace zostały wykonane w ramach lekcji języka polskiego z pomocą Pani Beaty Sass.

Wystawę można podziwiać codziennie w czytelni.

Zapraszamy!


 

Pasowanie na czytelnika

14 lutego, w obecności Pana Dyrektora, odbyło się oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów naszej szkoły do grona czytelników biblioteki szkolnej. Specjalnie na tą okazję, krótki program artystyczny przygotowała klasa III b pod opieką Pani Katarzyny Biegańskiej. Po uroczystym pasowaniu na czytelnika, nowi Czytelnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy, karty biblioteczne oraz zakładki do książki.

W czasie spotkania pierwszoklasiści zostali zapoznaniz Regulaminem Biblioteki, księgozbiorem bibliotecznym, rozmieszczeniem książek na półkach oraz zasadami zachowania obowiązującymi w czytelni. Dużym przeżyciem dla nowych czytelników była możliwość samodzielnego wypożyczenia książek po raz pierwszy. Wszystkim życzę sukcesów czytelniczych i zapraszam do częstego odwiedzania biblioteki i czytelni.


 

Lista laureatów  konkursów organizowanych przez bibliotekę w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

W konkursie plastycznym dla klas I-IV: „Jak wygląda Pani Jesień?”, nagrodzono następujące osoby:

Kategoria: Prace przestrzenne:

I miejsce- Justyna Polaczy i Amelia Wybraniak,

II miejsce- Wiktor Antończyk,

III miejsce- Anna Tracz

Kategoria: Prace płaskie:

I miejsce-Bartosz Popek,

II miejsce – Zuzanna Fikcińska,

III miejsce- Maria Opolska,

Wyróżnienie dla prac  Adama Krzeszewskiego i Szymona Magonia.

W konkursie plastycznym: „Słowacki w naszej szkole” wyróżniona została praca Jakuba Książka.

W konkursie  literackim: „ Arcymistrz Opowieści o Niezwykłej Treści” jury nagrodziło trzy prace: Amelii Wojciechowskiej, Jakuba Koniecznego i Tomasza Kozaryny.

W konkursie „Tydzień z Cwaniaczkiem” sprawdzającym znajomość książki, największą wiedzą wykazali się: Tadeusz Bujok i Szymon Jaworski zajmując pierwsze miejsce. Tuż za nimi na podium stanęli Roksana Gomolec i Kacper Chyła, zajmując drugie miejsce oraz Wiktoria Żagiel i Igor Janczewski na miejscu trzecim.

Największym znawcą legend okazał się Jakub Pałczyński, który jako jedyny rozwiązał bezbłędnie krzyżówkę dotyczącą polskich legend . Drugie miejsce zajął Karol Rozkosz a miejsce trzecie zajęli: Amelia Olender, Liliana Sałapa, Nikodem Stronczek, Weronika Lenzer, Zuzanna Wiatr i Dawid Połcik.

Wszystkim serdecznie dziękuję za udział, zwycięzcom gratuluję i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach.


 

Pomóż naszej szkolnej Bibliotece wygrać 1000 książek!

10 000 książek, które zapełnią biblioteczne półki w 10 podstawówkach. To pula nagród w konkursie Empiku „Tysiąc powodów by czytać”. Już po raz czwarty Empik zaprasza do udziału w konkursie, w którym nagrodą są książki, o których przeczytaniu marzą młodzi czytelnicy. O tym, które książki znajdą się na półkach w bibliotekach w 10 szkołach podstawowych zdecydują sami uczniowie – młodzi czytelnicy. Zasady są proste. Wystarczy, że pracownik szkoły – np. bibliotekarz bądź nauczyciel wypełni  formularz zgłoszeniowy i dołączy podgląd pracy plastycznej przygotowanej przez uczniów. Pracę reprezentującą Naszą Szkołę przygotowała uczennica klasy 6. Przedstawia scenkę z książki Ricka Riordana "Dom Hadesa". Kolejny etap konkursu to głosowanie w aplikacji mobilnej na prace zgłoszone przez szkoły. Głosować mogą wszyscy i to codziennie: uczniowie, rodzice, znajomi, lokalne społeczności oraz miłośnicy książek.

Jak głosować:

1.      Uruchom aplikację i zaloguj się lub zarejestruj w programie Mój Empik ( aplikacja jest darmowa!).

2.      Wybierz szkołę, na którą chcesz głosować (SP22 Rybnik).

3.      Głosuj codziennie od 24.10 do 28.11 2019.

4.      Sprawdzaj na bieżąco wyniki głosowania w aplikacji mobilnej Empik.

Pełna informacja o konkursie znajduje się w Regulaminie na stronie Empiku.


 

 

Rok szkolny 2018/2019

  • Biblioteka szkolna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00.
  • Zachęcamy do korzystania z naszych zbiórów!!!

 

 

 

8-15 maja Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od roku 2004 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w dniach 8-15 maja, a imprezy rozpoczynają się w Dniu Bibliotekarza. Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa Tygodniowi Bibliotek towarzyszy nieco wcześniejszy konkurs na plakat, który go promuje. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem : "#biblioteka".

W związku z Tygodniem Bibliotek na korytarzu można podziwiać wystawę prac klasy IVb: „ Przeżyj przygodę z Mikołajkiem”. W czytelni natomiast można wziąć udział w ciekawych konkursach.

ZAPRASZAM!

Co będzie się działo:

·         Konkurs plastyczny dla klas pierwszych:  „Moja ulubiona postać z książki”- narysuj swoją ulubioną postać z książki i napisz krótko dlaczego ją lubisz (3-4 zdania).Termin oddania prac-1 kwietnia. Prace oddajemy w bibliotece.

·         Konkurs czytelniczy dla klas II-IV ze znajomości baśni Hansa Chrystiana Andersena- „Andersenada”- każda klasa wybiera 3-osobową drużynę, która reprezentuje klasę. Konkurs obejmuje znajomość następujących baśni: „ Calineczka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Brzydkie kaczątko”, „Królowa śniegu”. Konkurs odbędzie się 2 kwietnia. Skład drużyn proszę zgłaszać w bibliotece do 27 marca.

·         Konkurs literacki dla klas V-VIII- „Otwieram książę i…”- rozwiń hasło (maksymalnie 15 zdań, wydruk komputerowy). Prace oddajemy w bibliotece do 29 marca.

Zaproszenie na wystawę...

Od środy-23 stycznia 2019 r.-w bibliotece szkolnej można podziwiać prace uczniów w ramach wystawy : „ W świecie naszych lektur.” Prace inspirowane lekturami szkolnymi przygotowali uczniowie klas: IVb, Va, Vc i VIIb. Wśród eksponatów znajdują się plakaty i makiety przedstawiające-między innymi- losy Ambrożego Kleksa, Ernesta Nemeczka, Małego Księcia czy też Rodziny Miziołków. Prace zostały wykonane w ramach lekcji języka polskiego z pomocą Pani Beaty Sass i Pani Magdaleny Świekatoń -Kolorz.

Wystawę można podziwiać codziennie w czytelni.

                                               Zapraszamy!

 

Konkursowy październik 2018 za nami!

Długo oczekiwane ogłoszenie wyników i wręczenie nagród we wspomnianych konkursach odbyło się 14 listopada w Bibliotece Szkolnej. W konkursie „Zagadki literowe” dotyczącym znajomości wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima nagrodzono następujące osoby:

I miejsce zajęło dwoje uczestników: Maria Opolska i Michał Rozkosz,

II miejsce– Karol Rozkosz,

III miejsce- Tadeusz Bujok.

W konkursie frazeologicznym: „Z przysłowiem za pan brat” nagrodzono jedną osobę- Nicole Rduch za bezbłędną pracę.

Największą popularnością cieszyły się konkursy plastyczne, zwłaszcza konkurs na najładniejszą zakładkę. Wybór jury nie był łatwy, ponieważ prace prezentowały wysoki poziom artystyczny. Ostatecznie jury nagrodziło następujące osoby:

I miejsce- Maria Opolska,

II miejsce- Tamara Sikora i Paulina Woźnica,

III miejsce- Wiktor Antończyk.

W konkursie wyróżniona została także praca Doroty Podleśny.

Jury postanowiło również przyznać specjalną nagrodę Oliwii Balickiej za plakat - ”Książka to przyszłość”.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach! Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród!

Podziękowania dla Pani Beaty Sass za pomoc w przygotowaniu konkursów oraz pracę w jury.

 

 

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasze panie bibliotekarki zorganizowały konkurs "Tworzymy komiks". Te wymagające nietuzinkowej wyobraźni i czasochłonne prace przygotowało 18 uczniów.

Zgodnie z werdyktem uczniowskiego jury zwycięzcami zostali:

I miejsce - Tadeusz Bujok z kl. 3d;

II miejsce - Liwia Wachowska z kl. 2a;

III miejsce - Anastazja Zeug z kl. 6a.

Gratulujemy wyróżnionym i pragniemy dodać, że wszystkie uczniowskie prace można podziwiać
na okolicznościowej wystawie w głównym holu szkoły.

Gorąco zapraszamy do szkolnej biblioteki...

Ministerstwo Edukacji Narodowej Miasto Rybnik Kuratorium Oświaty w Katowicach