ŚWIATOWY DZIEŃ PISARZA

2023-03-02

Światowy Dzień Pisarza obchodzimy 3 marca. Został on ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy.

Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem święta jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie.

Pisarz
Dzień i noc mu nieraz minie
na pisaniu na maszynie.
Czasem też na komputerze
albo piórem na papierze.
Gdy pracuje, lubi ciszę,
wtedy łatwiej mu się pisze.
Opowieści tworzy nowe,
ma pomysłów pełną głowę.

Dzień Pisarzy i Pisarek to świetna okazja, by pomyśleć o pracy, jaką twórcy wkładają w stworzenie dzieła literackiego. Jest to dość samotniczy proces – wiele miesięcy spędzonych przy biurku, nierzadko poprzedzonych długim i mozolnym procesem zbierania materiałów. Współcześnie wielu pisarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Często też zawierają oni w swoich publikacjach refleksje dotyczące pisarstwa.

W ramach obchodów Światowego Dnia Pisarza w naszej szkole, 7 marca odbędzie się Szkolny Konkurs Recytatorski: „Spotkanie z Panem Janem.” W konkursie wezmą udział uczniowie klas I-III oraz dzieci z grupy przedszkolnej Żabki. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!